Projekt ,,Z książką w walizce – rozwój poprzez literaturę” skierowany jest tym razem do uczniów i uczennic klas IV-VII ze szkół podstawowych na terenie Warszawy. Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa, promowanie wartościowych utworów literackich podejmujących ważne dla dzieci i młodzieży tematy, a także przełamywanie stereotypów dotyczących książek i ludzi oraz podnoszenie kluczowych umiejętności społecznych.
Realizując projekt jednocześnie chcemy rozwijać postawy twórcze wśród uczniów klas IV-VII ze szkół podstawowych objętych programem poprzez różnorodne działania literackie, dramowe, teatralne i plastyczne.
Kultura czytania rozwija się już od najmłodszych lat, a różne działania czytelnicze towarzyszą uczniom od początku ich edukacji. Mimo to wielu uczniów starszych klas szkoły podstawowej nie sięga z własnej inicjatywy po książkę, nie jest to dla nich atrakcyjny sposób spędzania czasu wolnego, wolą korzystać z mediów cyfrowych. Zwraca uwagę fakt, iż po książkę sięga dużo mniej chłopców niż dziewcząt. Uczniowie rzadko dostrzegają w książkach nawiązanie do swojego życia i codziennych problemów, tematy w nich poruszane wg uczniów nie są im bliskie, a czasami przeszkodą w obcowaniu z książką jest trudny dla współczesnych dzieci język, którym jest napisany utwór. Dlatego w tym roku szkolnym postanowiłyśmy działaniami objąć starsze dzieci.
Aby zaangażować uczniów w działania proponujemy projektowo-warsztatową formułę zajęć, która jest dla nich atrakcyjna, a dodatkowo pozwala na aktywny udział dzieci w zajęciach. Ważne dla nas jest, by uczniowie mieli możliwość twórczej pracy z tekstem literackim, dlatego wybrane utwory i ich fragmenty będą jedynie punktem wyjścia do dyskusji i różnorodnych działań inspirowanych tematyką lub formą poznanego utworu. Wspólne głośne czytanie fragmentów tekstu, wcielanie się w bohaterów literackich, zadawanie im pytań, dawanie rad pozwala nie tylko lepiej rozumieć fabułę utworu, ale uświadamia uczniom, że bohaterów spotykają takie zdarzenia, sytuacje, trudności, które są im znane z własnego doświadczenia. Dzięki temu książki i ich bohaterowie stają się uczniom bliżsi. Dotyczy to także lektur szkolnych.
Co ważne, teksty literackie wykorzystywane w projekcie są zróżnicowane tematycznie i gatunkowo (komiksy, poezja, literatura fantastyczna, biografie, pamiętniki, picture books) . Chcemy zaciekawić uczniów i zaprezentować im utwory, na które mogliby nigdy nie trafić, a które mogą zmienić ich spojrzenie na świat książek i pozwolą rozpocząć czytelniczą przygodę. W projekcie chcemy także pokazać uczniom korzyści płynące z czytania, m.in. redukcję stresu, wzbogacenie słownictwa, rozwijanie wyobraźni, poszerzanie horyzontów.
W roku szkolnym 2023/2024 zaplanowaliśmy realizację cyklu pięciu, dwugodzinnych warsztatów, dla sześciu klas na poziomie 4-7 w warszawskich podstawówkach.
Kontakt do koordynatorki projektu:
Karolina Sieńkowska, karolina.sienkowska@gmail.com, tel. 518 261 987