W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

    Teatr Gazetowy w poszukiwaniu wolności i solidarności

    Praktycy nurtu Teatru Uciśnionych przez trzy dni (25-27 kwietnia 2019) pracowali nad autorskim spektaklem Teatru Gazetowego, który następnie zagrali dla studentów i studentek Uniwersytetu Gdańskiego oraz dla publiczności zgromadzonej w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Spektakl „Wspólnota?” dotyczył społecznych podziałów, trudności znalezienia wspólnego języka między zantagonizowanymi grupami oraz roli mediów w tworzeniu / podtrzymywaniu takiego stanu rzeczy.

    Proces tworzenia spektaklu bazował na ruchu i improwizacji, w których aktorzy dzieli się dostrzeganymi przez siebie problemami. Ważną częścią procesu byłą również praca z tekstami medialnymi (artykuły, zdjęcia, reklamy, nagłówki itp.), które zainspirowały twórców do stworzenia kontekstu społecznego historii pokazanej w spektaklu.

    Spektakl „Wspólnota?” miał interaktywną konwencję, która angażowała widownię. Po obejrzeniu historii widzowie byli pytani przez osobę prowadzącą – jokera – o ich refleksje i pomysły na rozwiązania dla przedstawionych problemów. Pomyły te były następnie testowane przez nich na scenie we wspólnej improwizacji z aktorami, tak by sformułować wnioski nt. możliwości przezwyciężenia społecznych podziałów w codziennym życiu oraz radzenia sobie z tworzącymi się podziałami w świecie wirtualnym.

    Celem projektu było upowszechnianie spektakli z nurtu Teatru Uciśnionych wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska oraz refleksja nad znaczeniem wolności i solidarności.

    PARTNERZY

    Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Gdańsk.

    Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
    ul. Bieżuńska 1/36,
    03-578 Warszawa
    NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083

    Dołącz do naszego newslettera!

    Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie

    Zobacz nasz kanał na YouTube