Teatr Forum (TF) to metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji dla życia stworzona przez brazylijskiego praktyka dramy, Augusto Boala. Podstawowym elementem TF i tym, co odróżnia go od teatru w rozumieniu tradycyjnym, jest zezwolenie widowni na wejście na scenę. Dlatego w teatrze forum mówimy o widzo-aktorach.
Widzo-aktorzy, przejmując rolę głównego bohatera, badają dostępne alternatywy i trenują rozwiązania problemów, które są tożsame z ich codziennymi trudnościami. Dzięki temu następuje klaryfikacja własnych sytuacji problemowych i swojej w nich roli oraz konsekwencji podejmowanych lub zaniechanych działań.
Teatr forum daje więc szansę nie tylko na refleksję, ale również na działanie. I „nie ważne, że działanie jest fikcyjne, ważne, że to jest działanie!” jak pisał Boal.
Metoda realizacji spektakli
TF można traktować jako metodę i zaczynać pracę z grupą wcześniej przygotowanym przedstawieniem, tzw. antymodelem. Widzowie pracują wówczas, we współpracy z aktorami i prowadzącym, tzw. jokerem, nad kolejnymi scenami.
Kliknij, by zobaczyć jak powstawał Teatr Forum w projekcie FOTEL.
Kliknij, by zobaczyć interwencje widzów podczas spektaklu Teatru Forum w projekcie FOTEL.
Kliknij, bo zobaczyć, co daje widzom udział w spektaklu Teatru Forum (projekt Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu)
Technika warsztatowa
Podczas warsztatów, kiedy nie mamy pod ręką zespołu aktorów, scenka może być autorstwa i w wykonaniu uczestników zajęć. Dotyczy wówczas problemów związanych z tematem naszych zajęć, a uczestnicy, pod okiem prowadzącego wspólnie przekształcają scenę, szukają rozwiązań.
Jak wykorzystać Teatr Forum
Teatr forum może być z powodzeniem stosowany zarówno w pracy z młodzieżą jak i dorosłymi nad prawie każdym tematem, np. edukacja seksualna, profilaktyka przemocy, uczenie umiejętności społecznych czy wybór drogi życiowej, jak w projekcie Teatr Forum. Metodę tą stosuje się szeroko na całym świecie, z bardzo dobrymi rezultatami.
Gdzie uczyć się Teatru Forum
Model TF jest otwarty i po zapoznaniu się z nim podczas proponowanego przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA warsztatu „Teatr Forum” można twórczo go przekształcać i dostosowywać do wymogów własnej pracy, oczywiście z zachowaniem podstawowych reguł, o których również mowa na warsztacie.
Elementów TF uczymy również na warsztacie Techniki dramowo-teatralne w pracy z grupą oraz Szkole Dramy Stosowanej.
Więcej informacji znajdziesz w zakładce Szkolenia
Zachęcamy też do samodzielnych poszukiwań internetowych. Hasła do wyszukiwarek to m.in.: forum theatre, theatre of the oppressed, Augusto Boal, theatre for development, community theatre.