Zapraszamy do udziału w szkoleniu „Drama stosowana w pracy z grupami. Technika kart ról”, które odbędzie się 14 maja (sobota) w Centrum Aktywności i Arteterapii w Suwałkach.
Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do osób pracujących z grupami:
- trenerów i trenerek
- animatorów i animatorek społecznych, kulturalnych
- socjoterapeutek i socjoterapeutów
- nauczycieli i nauczycielek pracujących z młodzieżą
- i innych osób zainteresowanych wykorzystaniem dramy w edukacji młodzieży i dorosłych
Drama stosowana (ang. applied drama) to interaktywna metoda pracy z grupą wykorzystująca naszą naturalną umiejętność wchodzenia w role. Uczestnicy wchodzą w świat fikcji, w którym mogą wypróbowywać nowe zachowania. Wykorzystywane w dramie improwizacje pozwalają przeżyć doświadczenie w bezpiecznych warunkach, w tzw. płaszczu roli, bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań, ale z możliwością wyciągnięcia z nich wniosków. Szukanie strategii pozwala wzmocnić poczucie sprawczości swoich działań. Więcej o dramie przeczytasz tu.
Technika kart ról to narzędzie oparte na improwizacji w parach. Uczestnicy z kart, które dostają od prowadzącej/go, dowiadują się szczegółów na temat granych przez siebie postaci oraz sytuacji, w której aktualnie się znaleźli. Przedstawiony w kartach ról konflikt stanie się za chwilę tematem improwizacji, któremu, uczestnicy w rolach, będą musieli stawić czoła. Po kilkuetapowym doświadczeniu, uczestnicy dzielą się swoimi refleksjami, razem z prowadzącym podsumowują doświadczenie.
- poznasz proste ćwiczenia i rozgrzewki dramowe oparte na ruchu i improwizacji pobudzające ciało, wyobraźnię, emocje, integrujące grupę, przełamujące pierwsze lody, zachęcające do współpracy, przygotowujące uczestników do dalszej pracy dramowej na problemie
- doświadczysz techniki kart ról, weźmiesz udział w omówieniu tego doświadczenia z metapoziomu
- dowiesz się czym drama stosowana, jak wygląda struktura warsztatu dramowego, o co warto zadbać przed i w trakcie prowadzenia warsztatu z elementami dramy stosowanej by realizował cele edukacyjne
- poznacz przykłady zastosowań kart ról w projektach STOP-KLATKI (projekty obywatelskie, z rozwoju zawodowego, psychoedukacyjne)
- otrzymasz zaświadczenie o udziale w szkoleniu oraz pakiet materiałów edukacyjnych
Termin: 14 maja 2022 roku (sobota), godz. 9:00-17:00
Miejsce: PIU Centrum Aktywności i Arteterapii, ul. Nowomiejska 3a, Suwałki
Koszt: 200 zł
Zgłoszenia do 4 maja.
Szkolenie poprowadzi Karolina Sieńkowska – absolwentka kulturoznawstwa, trenerka dramy, absolwentka Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych, wiceprezeska Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Od 2012 roku związana ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy gdzie współtworzy oraz prowadzi projekty z zakresu edukacji kulturalnej, profilaktyki przemocy, wzmacniania kompetencji społecznych, integracji międzypokoleniowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2016 roku uczy metody dramy. Najczęściej pracuje w szkołach i przedszkolach wspierając klasy i wychowawców w stawianiu czoła społecznym wyzwaniom związanym z byciem w grupie i prowadzeniem grup. Uczestniczyła w licznych szkoleniach dramowych realizowanych przez polskich i zagranicznych ekspertów.
Więcej informacji oraz zgłoszenia:
Karolina Sieńkowska, k.sienkowska@stop-klatka.org.pl , tel. 518-261-987