W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

Film „Wybrane techniki dramowe”

Trwający 20 minut dokument obrazuje wykorzystanie wybranych technik na przykładzie tematyki profilaktyki przemocy rówieśniczej. Jednakże każda z prezentowanych metod może służyć do pracy nad inną problematyką, m.in.: komunikacji, asertywności, rozwiązywania konfliktów w grupie.

W części pierwszej filmu John Somers opowiada o metodzie TIE (Teatru w Edukacji), nazywanej też Teatrem Interaktywnym. Krótkie przedstawienie teatralne ma za zadanie zaangażować widzów w problem, nad którym następnie pracują podczas części interaktywnej. Gorące krzesło to jedna z technik pozwalająca pogłębić wiedzę o bohaterach występujących w przedstawieniu. Zajęcia TIE zamyka część, w której widzowie mogą w jakiś sposób wpłynąć na postępowanie postaci- poprzez odegranie alternatywnych zachowań bądź zaproponowanie innych rozwiązań.

Operator Robert

Druga część filmu to wprowadzenie do trzech technik dramowych, które mogą być niezależnie stosowane podczas warsztatów dramowych. Fiona Macbeth opowiada o Krytykach, czyli technice ułatwiającej wgląd w ludzkie myśli i motywacje kierujące zachowaniem. „Ring bokserski” pozwala na wspólne wypracowanie różnych strategii postępowania w sytuacjach trudnych. „Forum” to praca nad gotową scenką zawierającą problem, z możliwością wejścia w rolę bohatera i zmianę jego decyzji.

Film jest częścią programu Brytyjska Drama w Polsce realizowanego przez Stowarzyszenie STOP-KLATKA w partnerstwie z British Council. Projekt uzyskał dodatkowo wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Film powstał z przeznaczeniem dla uczestników wybranych projektów Stowarzyszenia STOP-KLATKA (m.in.: Międzynarodowej Konferencji Dramowej, Pro-pozycji).

Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
ul. Ładna 23,
03-629 Warszawa
NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083