Tło historyczne
W latach 60-tych ruch dramowy zaczął poszerzać swoje obszary działania w kierunku bardziej leczniczego zastosowania dramy. Pod wpływem idei wyrosłych z dramy dla edukacji Emily Sue Jennings uformowała Remedial Drama Group. Wykorzystała istniejące już w edukacji techniki dramowe do celów klinicznych, jako formę pomocy psychologicznej.
Co to jest dramaterapia?
Dramaterapia jest użyciem leczniczych aspektów dramy i teatru jako terapeutycznego procesu. Jest to metoda pracy oparta na twórczej zabawie która pobudza wyobraźnię, uczy oraz stymuluje osobisty rozwój.
Postrzegamy ją również jako formę psychologicznej terapii, która wykorzystuje sztukę spektaklu w terapeutycznej relacji z klientem.
Dramaterapeuta jest jednocześnie artystą i terapeutą klinicznym gdyż umiejętności jakie zdobył podczas kursu Dramaterapii czerpie z dwóch dziedzin – teatru i psychologii. Zdobyta wiedza pozwala mu na wykreowanie odpowiednich metod, które umożliwiają klientowi zaangażowanie się na poziomie ciała i umysłu oraz doprowadzenie do efektywnej emocjonalnej, psychologicznej i społecznej zmiany.
Na warsztatach z dramaterapii pracujemy w sposób niebezpośredni w bezpiecznych ramach dramatycznego dystansu poprzez:
- różnorodne gry i zabawy, elementy sztuki, muzyki i tańca
- tworzenie opowiadań opierając się na powszechnie znanych baśniach jak i wymyślonych własnych historiach
- odgrywanie ról i improwizację
Dramaterapia umożliwia prace z rożnymi dręczącymi nas problemami i palącymi uczuciami w bezpiecznych granicach twórczej wyobraźni z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego uczestnika.
W tym wypadku nie są tak istotne umiejętności aktorskie jak doświadczanie każdej sytuacji, która służy wewnętrznemu wzrostowi i wzbogaca naszą samoświadomość.