Zapraszamy szkoły podstawowe z Warszawy do udziału w projekcie „Uwolnij się z sieci” w roku szkolnym 2019/2020.
Celem projektu „Uwolnij się z sieci” jest przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz edukowanie na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Działania skierowane są do uczniów klas 4-6, a w jego skład wchodzą:
- zajęcia w formie pokoju zagadek/escape roomu
Escape room to gra oparta na współpracy przeniesiona z popularnej zabawy online do świata rzeczywistego, coraz bardziej popularna w Polsce forma integracji i nauki. Uczestnicy (10 osób w jednym escape roomie) przeniosą się na 45 minut do tematycznie przygotowanego pokoju, z którego będą musieli się wydostać. Aby tak się stało, zmierzą się wspólnie z przygotowanymi wcześniej przez ekspertów zadaniami: zagadkami logicznymi, zadaniami na spostrzegawczość i kreatywność a także wymagającymi od nich komunikowania się oraz zadbania o każdą osobę w grupie.
Gra ma charakter fabularny, uczestnicy staną się częścią historii dziejącej się w przyszłości, a ich zadaniem będzie uratowanie 4 osób mających różnego rodzaju trudności w cyberprzestrzeni (takie jak: uzależnienie od internetu, padnięcie ofiarą internetowego hejtu, wrzucenie osobistych zdjęć bez zgody właściciela itp.) poprzez wygenerowanie własnych pomysłów i rad dla bohaterów jak również znalezienie gotowych, zaszyfrowanych wskazówek w pokoju. W przygotowaniu i prowadzeniu gry wykorzystana zostanie metoda dramy stosowanej umożliwiającej uczniom wejście w role. Pokój zagadek prowadzony jest przez 2 trenerów. Jeden z nich, przed wejściem do pokoju wyjaśni uczestnikom zasady gry, wprowadzi w tematykę, przedstawi cel zadania. Druga osoba obecna będzie w samym pokoju do którego zostaną wprowadzeni uczestnicy. Zadba o bezpieczeństwo uczestników, przestrzeganie zasad z kontraktu, będzie moderowała niektóre zadania i sprawdzała w jakim stopniu zostały one wykonane.
Do pokoju jednorazowo może wejść grupa 6-9 osobowa. Klasy, w zależności od ilości osób, dzielone są na 2 lub 3 zespoły. W czasie kiedy jedna grupa wchodzi do pokoju zagadek, reszta osób z klasy uczestniczy normalnie w lekcji.
- 3 godzinne warsztaty profilaktyczne dla klas biorących udział w escape roomach
Każda klasa uczestnicząca w escape roomie weźmie udział później w 3 godzinnych profilaktycznych.
Celem warsztatu będzie:
– podsumowanie współpracy uczniów – uczestnicy omówią sobie co im sprzyjało we współpracy, a co było trudne, jakie mają refleksje w temacie współpracy i rekomendacje dla siebie na przyszłość
– podsumowanie treści merytorycznej pokoju zagadek- uczestnicy dowiedzą się jak rozpoznać
cybeprzemoc (definicja, formy cyberprzemocy), jakie maja prawa w sieci, ale także ograniczenia.
Porozmawiają o sposobach reagowania w przypadku bycia świadkiem, ofiarą lub sprawcą aktu
przemocowego w internecie, ale także jak zapobiegać cyberprzemocy, dbać bezpieczeństwo
i komfort swój i innych. Otrzymają broszury, w których znajdą się informacje omawiane na
warsztacie, listę miejsc i instytucji (wraz z telefonami i adresami) z którymi mogą się skontaktować w przypadku doświadczania, bycia sprawcą lub świadkiem cybeprzemocy, wskazówki jak bezpiecznie i empatycznie korzystać z internetu.
Projekt Uwolnij się z sieci był realizowany w latach 2018-2019 w 5 szkołach na terenie Warszawy. Wzięło w nim udział ponad 25 klas. Obecnie staramy się o dofinansowanie kolejnej edycji projektu z Biura Edukacji dlatego szukamy szkół chętnych do współpracy w roku szkolnym 2019/2020. Na zgłoszenia Szkół czekamy do 10 kwietnia!
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu:
Karolina Sieńkowska
k.sienkowska@stop-klatka.org.pl
Zgłoszenia poprzez przesłanie formularza