Celem projektu było zwiększenie zainteresowania młodzieży kulturą antyczną. Poprzez tworzenie interaktywnego spektaklu chcieliśmy stworzyć pomost między starożytnością a współczesnością, pokazać młodzieży, że w literaturze antycznej mogą szukać odpowiedzi i inspiracji na problemy dotykające współczesny, daleki i bardzo bliski świat.
Z komedii „Sejm kobiet” Arystofanesa zostały wybrane te fragmenty, które pozwoliły postawić pytania o rolę kobiet, wyzwania związane z działaniem demokracji, kwestii zmiany społecznej w obszarze wykluczania mniejszości i zabierania przestrzeni społecznej przez grupy większościowe. Wspólnie z młodzieżą – 10 członkami i członkiniami koła stworzyliśmy przedstawienie, w którym widzowie – pozostali uczniowie mogli w niebanalny, twórczy sposób podyskutować o w/w zagadnieniach.
Spektakl składał się z 3 odsłon, każda odsłona miała 3 wymiary. Pierwszy wymiar był zaczerpnięty bezpośrednio z tekstu Arystofanesa (scena antyczna), drugi wymiar ukazywał w jaki sposób problem ukazany w tekście antycznym jest obecny w czasach współczesnych, trzeci zaś odnosił się bezpośrednio do środowiska w którym działa młodzież.
Spektakl miał interaktywną konwencję, która angażowała widownię. Po obejrzeniu historii widzowie byli pytani przez osobę prowadzącą – jokera – o ich refleksje i pomysły na rozwiązania dla przedstawionych problemów. Pomysły te były następnie testowane przez nich na scenie we wspólnej improwizacji z aktorami, tak by sformułować wnioski nt. możliwości przezwyciężenia społecznych podziałów w codziennym życiu, przełamywania „bańki informacyjnej”, możliwości sprawienia by głos młodzieży był bardziej słyszany.
PARTNERZY
II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Gdańsk.