Czy na odkrywanie talentów może być za późno? „Oczywiście, że nie!” – mówi Katarzyna Szmigielska, wolontariuszka długoterminowa i uczestnicy jej warsztatów, członkowie Klubu Seniora. Projekt „WOLImy eskpresję!” stał się okazją do międzypokoleniowej wymiany potencjałów.
Miejsce i grupa: grupa seniorów z Klubu „Złoty wiek” działającego przy Wolskim Centrum Kultury
Czas: projekt trwał od połowy sierpnia do połowy listopada 2015 roku (łącznie 20 godzin warsztatów)
Założenia projektu:
Grupa seniorów z warszawskiej Woli została zachęcona poprzez działania warsztatowe do zwiększenia aktywności w życiu społecznym- zawarcia nowych znajomości w najbliższym otoczeniu i wspólnego działania. Innymi celami projektu zrealizowanego przez wolontariuszkę długoterminową było również przełamywania barier w wyrażaniu siebie na forum grupy (micro-społeczności), nauka patrzenia na problemy i konflikty z różnych perspektyw (empatia i uważność na drugiego człowieka), rozbudzenie kreatywności poprzez twórcze ćwiczenia oraz odkrywanie nowych talentów.
Do grupy seniorów w międzyczasie dołączyła grupa dzieci ze szkoły podstawowej. Dzieci również były zachęcane do wyrażania siebie, określania emocji, ale również do empatii i chęci pomocy osobom starszym.
Opis projektu:
Łącznie odbyło się siedem warsztatów dla seniorów, w trakcie których zostały wykorzystane różne techniki dramowe, m.in.; karty ról (poruszające kwestie konfliktu i widzenia rzeczywistości z perspektywy drugiego człowieka), stymulatory (zawierające historię walki o marzenia bez względu na wiek i niekorzystne komentarze otoczenia), śmieszne improwizacje (pozwalające wcielać się w skrajnie różne emocje w formie zabawowej), rozgrzewki i zabawy teatralne (rozwijające kreatywne myślenie, pokazujące niestandardowe rozwiązania) itd. W oparciu o pisaniu historii o przedmiotach powstał mini scenariusz bajki o zagubionym lwie. Tematyka nasunęła pomysł, by powstała z tego improwizacja, w którą wejdą dzieci.
W związku z tym kolejne dwa warsztaty odbyły się w świetlicy dziecięcej. Dzieci zostały zachęcone do wcielenia się w emocje lwa z historii seniorów. Stworzyły również drzewo mocy, na którym umieściły swoje mocne strony – zalety i talenty, którymi chciały się podzielić z osobami starszymi.
W finale odbyło się spotkanie międzypokoleniowe, podczas którego doszło do wymiany prezentów dramowych (wrażeń z odgrywania bajki i drzewo mocy), różnorodnych spojrzeń na rzeczywistość podczas wspólnych ćwiczeń warsztatowych, dzielenia się talentami (spontaniczny mini koncert dzieci).
W rezultacie narodziła się przyjaźń międzypokoleniowa i pomysł na kolejne wspólne działania dzięki wyjątkowej energii płynącej z połączenia sił. A oto kilka informacji zwrotnych od uczestników: „Odkryłam, że bycie kreatywną osobą wymaga ode mnie kontaktów z innymi osobami”. „Chętnie wzięłabym udział w podobnych warsztatach”. „Nigdy nie uczestniczyłam w tego typu warsztatach i okazało się to miłym zaskoczeniem, bo pokazało, że mogę odkrywać swoje nowe możliwości”. „Warsztaty pogłębiły moją wrażliwość na drugiego człowieka, na jego sposób przeżywania i potrzeby”. „Mam nadzieję, że jeszcze powtórzymy tę przygodę”.
Autorka: Katarzyna Szmigielska