Warsztat „Wdrap się na drzewo kreatywności” powstał, aby zmienić sposób postrzegania zjawiska twórczości i pokazać możliwości bycia kreatywną w codziennych sytuacjach. Jako dodatkowe korzyści chciałyśmy pokazać uczestniczkom jak wiele radości może dać im samo działanie oraz współpraca w grupie. Byłyśmy poruszone tym jak bardzo zaangażowały się w zgłębianie i doświadczanie zaproponowanego tematu.
Idea
Za nasz główny cel uznałyśmy kształtowanie poczucia sprawczości uczestniczek poprzez warsztaty rozwijające myślenie twórcze. Wykorzystałyśmy w tym celu tak metodę dramy, jak inne ćwiczenia z zakresu treningu kreatywności.
Dla kogo
Zajęcia skierowane były do podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego na
ul. Strażackiej 7 w Warszawie Rembertowie. Wzięło w nim udział 26 dziewczyn w wieku
14-18 lat.
Co się działo
Podczas 10 godzinnych warsztatów w turach po 5 h w sobotę i niedzielę zaproponowałyśmy dziewczynom chwilę twórczo spędzonego czasu. Pokazałyśmy im czym jest kreatywność, jakie mamy z niej korzyści, co może pomóc w byciu twórczą, a co nam w tym przeszkadza. Przede wszystkim jednak, że warto wyjść ze schematu myślenia, iż człowiek kreatywny to tylko artysta muzyk lub plastyk oraz, że dużo ważniejsza niż rzadko spotykane umiejętności jest otwartość na zmianę sposobu rozwiązywania zadań i motywacja do działania. Oprócz ćwiczeń dramowych uczestniczki mogły doświadczyć siebie samych między innymi tworząc tangramy, szukając tytułów abstrakcyjnych obrazów, budując metafory, tworząc własne slajdy i malując płócienne torby trwałymi barwnikami. Wspięły się naprawdę na szczyty twórczości!
Autorki warsztatu: Magdalena Sowik, Katarzyna Rudnik, Aleksandra Nurzyńska, Barbara Purgał
Warsztat został zrealizowany w ramach projektu Dramowa Akademia Wolontariacka 2012 współfinansowanego przez m.st. Warszawa.