W dniach 7 – 9 grudnia 2018 roku odbyły się warsztaty z Teatru Niewidzialnego prowadzone przez Christopha Leuht – praktyka Teatru Uciśnionych z berlińskiej organizacji KURINGA. Teatr Niewidzialny jest metodą służącą poruszaniu tematów trudnych, tabu lub zabronionych w danej społeczności.Osoby, które wzięły udział w warsztatach zostały wyłonione w drodze rekrutacji. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali cały proces tworzenia spektaklu Teatru Niewidzialnego i różne inspirujące ćwiczenia do pracy z grupami by zbudować w uczestnikach poczucie zaufania i zintegrować ich by byli zmotywowani do działania.
Warsztaty trwały łącznie 24 godziny i zakończyły się dwukrotnym zrealizowaniem spektaklu w przestrzeni publicznej, który poruszał temat przedświątecznych, rodzinnych zakupów i narzucania głównej bohaterce swojego zdania w kwestii wyboru przez innych członków rodziny wbrew jej woli. Celem spektaklu było włączenie przypadkowych przechodniów w dyskusje nad tematem poruszanym w przedstawionym zdarzeniu.
Ostatecznie reakcje widzów były głównie niewerbalne – wielu przechodniów patrzyło się na pokazaną sytuację z zażenowaniem, zdziwieniem, irytacją lub po prostu odwracało wzrok. Szczególnie wymowna była reakcja innej matki z córką, które widząc zachowanie bohaterów odwróciły się do nich plecami by ich nie widzieć. Pokazało nam to, że przedstawiony temat może być w jakiś sposób bliski takim osobom i być może ich reakcja była spowodowana tym, że nie chcą przyznać same przed sobą, że utożsamiają się z bohaterami. Wydarzenie wzbudziło również wiele refleksji w każdym z nas i dostrzegliśmy spory potencjał w tej metodzie.
Natomiast ostatniego dnia warsztatów grupa wybrała się na do strefy Food Court co zainspirowało uczestników do dyskusji i wymyślenia kolejnych tematów na spektakle Teatru Niewidzialnego m.in.: o marnowaniu żywności, pochodzeniu sprzedawanych produktów i problemach dzielenia się dobrami w społeczeństwie.
Uczestnicy wraz z prowadzącym stworzyli miłą przestrzeń do wzajemnej wymiany doświadczeń za co serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w warsztatach. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę i umiejętności praktyczne uda Wam się wykorzystać w przyszłości i rozwijać potencjał metody Teatru Niewidzialnego w taki sposób by mogła ona służyć społecznemu dobru.
Udział w projekcie był bezpłatny dzięki współfinansowaniu przez m.st. Warszawa.