Podczas warsztatów młodzież zostaje zaproszona do szeregu aktywności, których osią jest tematyka choroby psychicznej oraz pomoc osobom chorym psychicznie.
Młodzież ma możliwość uczestniczenia m.in. w interaktywnym przedstawieniu teatralnym, mini wykładzie i warsztatach dramy, które pobudzają intelektualnie i emocjonalnie, dzięki czemu możliwa staje się rozmowa na temat; w jaki sposób możemy pomagać osobom chorym psychicznie?
Elementy warsztatów
Interaktywne przedstawienie „Na krawędzi”
Mini — wykład
Praca warsztatowa – drama
Materiały edukacyjne
Lekcja wychowawcza
Głównymi bohaterami przedstawienia jest para 17-latków — Tomek i Gosia. Spotykamy ich w momencie pierwszych epizodów choroby psychicznej Tomka. Podczas gdy rodzice, nauczyciele i najlepszy przyjaciel Tomka zupełnie nie potrafią poradzić sobie ze zmianami w zachowaniu Tomka i bagatelizują je, Gosia odnajduje w sobie odwagę, by zmierzyć się z prawdą o rozpoczynającej się chorobie chłopca…
Motywem przewodnim przedstawienia jest całkowita BEZRADNOŚÄ poszczególnych bohaterów spektaklu wobec zmian jakie zachodzą w zachowaniu syna, przyjaciela, ucznia…
Intencją twórców spektaklu nie jest szukanie przyczyn choroby, wskazywanie winnych jej pojawienia się, a pokazanie społecznej bezradności i bezsilności, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy zaburzeń psychicznych.
Mini — wykład dotyczy najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego; objawów, możliwości udzielenia i otrzymania pomocy w trudnych sytuacjach. Trwa ok. 15 minut, młodzież ma możliwość zadawania pytań.
Młodzież zaproszona zostaje do pracy nad historią zawartą w przedstawieniu; zostaje poproszona by w symboliczny sposób przełamała krąg społecznej bezradności – projektuje a następnie przedstawia w improwizacjach, możliwe ale i REALNE rozwiązania i sposoby pomocy Tomkowi.
Dzięki improwizacjom historia głównego bohatera zostaje uwewnętrzniona; młodzież zyskuje wiedzę emocjonalną dotyczącą tego, że możliwa jest pomoc osobom z którymi dzieje się coś niepokojącego i że warto to robić.
Materiały edukacyjny |
Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje od nas bezpłatny pakiet materiałów edukacyjnych dotyczących ochrony zdrowia psychicznego; wraz z adresami placówek do których można zwracać się po bezpłatną pomoc psychologiczną. W materiałach edukacyjnych znajduje się także fikcyjny wywiad z Tomkiem będący „zakończeniem” historii przedstawionej w spektaklu.
Każdy nauczyciel/wychowawca otrzymuje od nas scenariusz lekcji wychowawczej, którą może samodzielnie przeprowadzić w szkole. Scenariusz lekcji jest kontynuacją tematyki poruszanej podczas warsztatów „Na krawędzi”.