Projekt Teatr Uciśnionych w poszukiwaniu wolności zakłada stworzenie i prezentację dwóch nowych kreacji artystycznych (spektaklu Teatru Gazetowego i Teatru Niewidzialnego) oraz organizację Festiwalu Teatru Uciśnionych w Warszawie. Działanie dofinansowane jest m.st. Warszawy.
1. Stworzenie i prezentacja spektaklu Teatru Gazetowego “Wolna Niepodległa”
Przy wykorzystaniu metody Teatru Uciśnionych/ Teatru Forum, a szczególnie metody Teatru Gazetowego, chcemy pokazać opresje związane z przekonaniami oraz przekazem medialnym. Skupimy się na analizie wpływu nowych mediów, ze szczególnym uwzględnieniem social mediów, na podejmowanie codziennych, życiowych decyzji, ale również na sytuację społeczno-polityczną). Celem projektu jest wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie na ile decyzje, współczesnego człowieka żyjącego w liberalnym, demokratycznym Państwie, są rzeczywiście wolne? Jak media kształtują nasze potrzeby i przekonania o rzeczywistości? Spektakl zostanie zaprezentowany 3 razy w Warszawie.
2. Warsztaty z Teatru Niewidzialnego, prezentacja spektaklu
W ramach projektu odbędzie się 24 godzinne szkolenie z Teatru Niewidzialnego (Invisible Theatr) dla min. 16 uczestników, poprowadzone przez eksperta z berlińskiej organizacji teatralnej KURINGA, teoretyka, ale również praktyka metody. Teatr Niewidzialny to forma przedstawienia teatralnego, które odbywa się w miejscu, w którym ludzie najmniej by się tego spodziewali, na przykład na ulicy lub w centrum handlowym. Wykonawcy ukrywają fakt, że jest to występ przed tymi którzy obserwują i którzy mogą w nim uczestniczyć, co sprawia, że widzowie postrzegają to jako prawdziwe wydarzenie. Szkolenie zakończy się przygotowaniem i realizacją “spektaklu” Teatru Niewidzialnego w wybranej przez uczestników warszawskiej przestrzeni publicznej.
3. Organizacja Festiwalu Teatru Uciśnionych w Warszawie
W ramach festiwalu odbędą się otwarte pokazy spektakli Teatru Uciśnionych.
Swoje spektakle zaprezentuje 7 grup pracujących metodologią Teatru Forum. Będą to grupy m.in. z Otwocka, Gdańska, Brzeźna, Garwolina, Rawicza oraz dwie grupy z Warszawy. Po każdym z nim odbędzie się dyskusja publiczności z jokerem i aktorami grającymi w spektaklu.
Festiwal zakończy się interaktywnym podsumowaniem do którego zostaną zaproszeni zarówno członkowie występujących grup jak i widzowie. Oprócz ewaluacyjnego charakteru tej części, będzie ona również szansą na sieciowanie osób zainteresowanych metodyką Teatru Uciśnionych. Szczegóły niebawem!