„SENIOR-TO-INTEGRACJA” – Teatr Legislacyjny Mazowieckich Rad Seniorów to działanie zainicjowane przez Zespół Inicjatywny Mazowieckiego Porozumienia Rad Seniorów. Jego celem jest opracowanie rozwiązań umożliwiających integrację seniorów z innymi grupami pokoleniowymi czy społecznymi na Mazowszu. Głównym narzędziem działania jest Teatr Legislacyjny – powstały już dwa spektakle poruszające różne obszary z życia osobistego i społecznego seniorów.
Projekt trwa od czerwca do listopada 2017r.
Od czerwca do sierpnia odbyły się działania:
- rekrutacja 40 osób w wieku 60+/- zainteresowanych promowaniem polityki senioralnej w swoich społecznościach lokalnych;
- 5-dniowy wyjazd szkoleniowy przygotowujący stworzenie przez promotorów i promotorki spektaklu Teatru Legislacyjnego poruszającego tematykę opresji, z którymi na co dzień spotykają się osoby starsze;
Działania podejmowane od września do listopada:
- organizacja 4 interaktywnych debat społecznych oscylujących wokół stworzonego spektaklu, w tym generowanie pomysłów na zmiany formalne i legislacyjne dot. sytuacji seniorów;
- opracowanie mapy prezentującej Sieć Mazowieckich Miejsc Przyjaznych Seniorom oraz e-profili lokalnych promotorów i promotorek polityki senioralnej.
Na przełomie lipca i sierpnia odbyły się 5-dniowe, wyjazdowe warsztaty dramowe. Podczas zajeć seniorzy i seniorki reprezentujący mazowieckie Rady Seniorów oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku analizowali opresje, z którymi mierzą się na co dzień osoby starsze. Grupa wspólnie z trenerkami ze Stowarzyszenia STOP-KLATKA opracowała dwa autorskie, interaktywne spektakle dotyczące:
- trudności na jakie natrafiają osoby aktywnie działające w Radach Seniorów,
- deprecjonowania potrzeb osób starszych w relacjach rodzinnych oraz instytucjonalnych.
Spektakle zostaną wykorzystane podczas interaktywnych debat społecznych. Będą stanowiły punkt wyjścia do dyskusji o sytuacji seniorów i seniorek oraz możliwych zmian na tym polu. Widzowie będą mieli okazję do sprawdzenia skuteczności swoich pomysłów na rozwiązania – zostaną zaproszeni do ingerencji w prezentowaną w spektaklu historię oraz do dzielenia się propozycjami zmian prawnych. Zaproszeni na debaty eksperci na bieżąco będą analizować proponowane przez widzów rozwiązania aby na zakończenie podsumować możliwe do wdrożenia zmiany w obowiązujących regulacjach lub przedstawić nowe.
Debaty odbędą się min. w czterech miejscowościach z województwa mazowieckiego w okresie wrzesień-październik 2017 r. Wszystkie organizacje i instytucje, które włączą się w organizację debat zostaną oznaczone na specjalnie opracowanej mapie Sieci Mazowieckich Miejsc Przyjaznych Seniorom.