W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

    SUBST.Reorientacja – dramowy program profilaktyki uzależnień

    „SUBST. Reorientacja” to dramowy program profilaktyczny mieszczący się w obszarze profilaktyki uzależnień. W 2015 roku realizowany był Technikum Budowlanego nr 5 w Zespole Szkół nr 24 oraz uczniów Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 3 (łącznie dla 8 klas).

    Głównym celem projektu było zwiększenie wiedzy o przyczynach i mechanizmach zjawiska uzależnień, w tym mechanizmu „substytutu” oraz rozwijanie postawy aktywnego i konstruktywnego radzenia sobie z sytuacjami problemowymi i niepodejmowania zachowań ryzykownych.

    W ramach projektu realizowane były następujące działania:

    4 spektakle interaktywne:

    Każdy ze spektakli trwał około 90 min i był prowadzony przez facylitatora-jokera. Tematem spektaklu było niezaspokojenie własnych potrzeb na rzecz zastępowania ich substytutem, środkami psychoaktywnymi, przez nastoletnią dziewczynę. Ważną częścią spektaklu była technika „gorących krzeseł”, pozwalająca uczniom na rozmowę z wybranymi bohaterami, dzięki czemu poznawali motywy i konsekwencje określonych zachowań, postaw, towarzyszące im myśli i emocje bohaterów, by potem wyciągnąć własne wnioski i zaproponować własne rozwiązania.

    8 warsztatów psychoedukacyjnych:

    Każda z klas wzięła udział w 3-godzinnym warsztacie dramowym, który służył pogłębieniu tematyki poruszonej w spektaklu i przeanalizowaniu mechanizmu substytutu. Uczestnicy mieli również przestrzeń na określenie własnych wartości i ścieżek, które mogą doprowadzić do ich uzyskania.

    2 spotkania dla nauczycieli

    Spotkania były prowadzone przez specjalistę zajmującego się terapią uzależnień. Podczas spotkań nauczyciele mieli możliwość poznać procedurę postępowania z uczniem, który zażywa środki psychoaktywne, dowiedzieć się więcej o miejscach oferujących pomoc osobom uzależnionym oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z tematyką.

    Program SUBST. Reorientacja realizowany jest przez Stowarzyszenie od 2011 roku. Tegoroczna edycja była współfinansowana przez Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

    logo_um_biale_wspolfinansowanie

    logo STOP-KLATKA

    Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
    ul. Bieżuńska 1/36,
    03-578 Warszawa
    NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083

    Dołącz do naszego newslettera!

    Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie

    Zobacz nasz kanał na YouTube