Stawianie granic a efektywna współpraca
Miejsce i grupa: Uczniowie klasy V i VI ze Szkoła Podstawowej nr 80 im. Marii Kownackiej w Warszawie
Czas: Warsztat zaplanowany został w każdej klasie na cztery godziny lekcyjne [dwa spotkania po 1,5h]
Założenia warsztatu:
Jak mówić o uczuciach? Jak przestrzegać swoich granic i nie naruszać cudzych? W jaki sposób komunikować się z innymi w sytuacjach problemowych?
Celem warsztatu było kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i potrzeb bez naruszania granic drugiej osoby, doskonalenie umiejętności efektywnej współpracy w grupie, integracja i rozwijanie kreatywnego myślenia.
Podczas zajęć uczestnicy za pomocą różnorodnych ćwiczeń dramowych i plastycznych mieli możliwość tworzenia i rozwiązywania sytuacji problemowych. Równocześnie uczyli się prezentować własne zdanie w konfrontacji z cudzymi.
Przebieg warsztatu:
Warsztaty rozpoczynały się rozgrzewkami dramowymi, które przygotowywały dzieci do dalszych zajęć i wprowadzały je w świat fikcji. Podczas warsztatów wykorzystywane były techniki dramowe takie jak: bajka, improwizacja, teatr obrazu i burza mózgów. Zajęcia wzbogaciło zastosowanie elementów arteterapii oraz pozostawienie dzieciom przestrzeni na wspólną dyskusję.
Jednym z najciekawszych zadań okazało się tworzenie przez uczestników „Ludzików”. Klasa została podzielona na 4 losowo dobrane grupy. Następnie dwie otrzymały narysowane na brystolu postaci ludzików smutnych, pozostałe grupy przedstawiające postać radosną. Zadaniem każdej grupy była odpowiedź na pytania:
-Co czuje i myśli Ludzik?
– Jakie ma objawy w ciele?
Na wykonanie zadania uczestnicy mieli 10 minut i mogli korzystać z dowolnych materiałów pomocniczych (kredek, flamastrów, pasteli).
Istotnym celem tego ćwiczenia było pobudzenie świadomości ciała i zwrócenie uwagi na to jak w różnych sytuacjach emocje i uczucia wpływają na nasze ciało. Udało się wywołać u dzieci refleksję i pomóc im przyjrzeć się sobie w relacjach tworzonych tu i teraz.
Warsztat przyniósł wiele satysfakcji i nowych doświadczeń. Dzieci wykazały się dużą chęcią współpracy, zaangażowania i otwartości. Ważną częścią była dyskusja podsumowująca warsztat, w trakcie której uczniowie wykazali się nowo nabytymi umiejętności.
Nastroje i wrażenia:
Jako trenerki dramy zyskałyśmy możliwość współpracy z dużą grupą dzieci, która była dla Nas nie lada wyzwaniem. Miałyśmy przestrzeń, w której mogłyśmy przełożyć naszą teoretyczną wiedzę z zakresu dramy i arteterapii na praktyczną. Doświadczyłyśmy kontaktu z młodym człowiekiem i poznałyśmy jego potrzeby.
Karola i Ola, prowadzące warsztaty
Słowa kluczowe: drama, dzieci, emocje, problemy, stawianie granic
Autorki: Karola Mucha, Ola Kawecka