Słowem wstępu
Projekt „Stare Miasto-nowe spojrzenie” powstał w ramach Dramowej Akademii Wolontariackiej Pomysł na projekt zrodził się podczas zimowych warsztatów dramowych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Stop-Klatka. Wówczas utworzyła się grupa wolontariuszy w składzie: Bogusława Gontarz, Karolina Romanowska, Karolina Czajka, Elżbieta Kowalik, Małgorzata Weryszko, Aleksandra Gulińska, która pod opieką Małgorzaty Gajdemskiej postanowiła zrealizować go na terenie Starego Miasta Lublina, konkretnie Placu Rybnego.
Głównym celem projektu było kształtowanie więzi społecznych wśród mieszkańców Placu Rybnego oraz między jego mieszkańcami a użytkownikami przestrzeni Starego Miasta Lublina. Do współpracy nad projektem grupa wolontariuszy zaprosiła dzieci ze świetlic opiekuńczo-wychowawczych oraz młodzież z Liceum im. Vetterów, które to placówki znajdują się na terenie Starego Miasta.
Co, kiedy i jak
Praca nad projektem zaczęła się wyjazdem szkoleniowo- integracyjnym do Oblasówki. Potem kontynuowałyśmy je od stycznia do maja 2010 roku, a skład nich wchodziły m.in. spotkania organizacyjne wolontariuszy, spotkania- fotoreportaże z udziałem mieszkańców Placu Rybnego, zajęcia integracyjne w placówkach świetlicowych Starego Miasta, uroczyste obchody I Dnia Wiosny na Starym Mieście. Jej uwieńczeniem był natomiast spektakl finałowy „Stare Miasto – nowe spojrzenie” opowiadający o historii Starego Miasta, mieszkańców Placu Rybnego, ich życiu, doświadczeniach. Scenariusz do spektaklu powstał na bazie historii opowiedzianych przez mieszkańców Placu Rybnego. Jego realizacji zaś jako aktorzy podjęli się uczniowie Liceum im. Vetterów.
Efekty
Rezultaty, jakie udało się osiągnąć w ramach projektu objęły m.in. integrację i wzmocnienie więzi między najmłodszymi mieszkańcami Starego Miasta, podniesienie wiedzy dotyczącej jego historii i legend u młodzieży realizującej spektakl, mieszkańców biorących udział w projekcie oraz użytkowników Starego Miasta przybyłych na finał projektu.
Wyrazami sukcesem grupy wolontariuszy okazało sie pozytywne reakcje i komentarze dotyczące spektaklu finałowego oraz nawiązanie szerokiej współpracy z Liceum im. Vetterów, która zaowocowała planami na kolejne przedsięwzięcia dramowe, m.in. powtórzenie spektaklu „Stare Miasto-nowe spojrzenie” na terenie Liceum Vetterów oraz innych placówek oświatowych.