W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

    Edukacja obywatelska metodą dramy?

    Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” prowadzi badania ewaluacyjne nad projektem „Dramowi Obywatele” mające na celu odpowiedź na pytanie, czy metoda dramy stosowanej jest skutecznym narzędziem edukacji obywatelskiej. Skutecznym tzn. takim, który prowadzi do wzrostu aktywności obywatelskiej młodzieży i jej upodmiotowieniu*.

    Odpowiedzi na to pytanie dostarczy badanie przeprowadzone w trzech modułach:

    1. trenerzy
    2. młodzież i lokalni liderzy
    3. realizatorzy projektu

    Badanie trenerów projektu będzie pełnić podwójną role – z jednej strony będzie służyć zebraniu informacji na temat sposobu realizacji projektu (z położeniem nacisku na dobre praktyki), z drugiej zaś, dzięki refleksji nad własnymi działaniami oraz wymianie doświadczeń, powinno przyczynić się do podniesienia kompetencji trenerów w zakresie stosowania metody i przekonania, co do jej skuteczności w pracy z młodzieżą.

    Drugi moduł badania ewaluacyjnego zorientowany będzie na analizę zmian jakie zaszły, w młodzieży oraz lokalnych liderach w wyniku ich uczestnictwa w programie, co pozwoli na ocenę skuteczności metody.

    Trzeci moduł dotyczy zbadania jaka zmiana zaszła w postrzeganiu Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Badanie to odbędzie się podczas konferencji podsumowującej projekt oraz po zakończeniu projektu w wyniku monitoringu ilości i jakości obywatelskich projektów realizowanych przez Stowarzyszenie w partnerstwach oraz działań proobywatelskich prowadzonych metodą dramy przez inne organizacje/osoby na bazie inspiracji działaniami Stowarzyszenia lub w konsultacji ze Stowarzyszeniem.

    *W rozumieniu kryterium skuteczności odwołujemy się do jego definicji zaproponowanej przez Polskie Towarzystwo Ewaluacyjne patrz. www.pte.org.pl

    Na podstawie „Założenia metodologiczne ewaluacji projektu Dramowi Obywatele„

    Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
    ul. Bieżuńska 1/36,
    03-578 Warszawa
    NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083

    Dołącz do naszego newslettera!

    Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie

    Zobacz nasz kanał na YouTube