Idea warsztatu „Siła jest w nas”
Każda z nas miała (lub ma) doświadczenie bycia wolontariuszką. Znając ogrom pracy, zaangażowanie i, często, niedocenianie pracy wolontariackiej, chciałyśmy skierować nasze działania właśnie w kierunku tych osób, żeby choć w małym stopniu poprawić świat :). Po skończonej pracy, analizie wyników ankiet oceniających nasz warsztat i wymianie wrażeń z uczestnikami, stwierdzamy, że – tak, udało się!
Poniżej mały reportaż z naszych warsztatów pt. „Siła jest w nas: kapitał społeczny w grupie wolontariuszy”.
Nasz zespół tworzą:
- Magdalena Jarzębkowska
- Iwona Paprota
- Aleksandra Rojek
- Jolanta Sieńko
Dlaczego wolontariusze?
Wolontariusze są prawdziwą kopalnią potencjału społecznego, są otwarci na potrzeby innych i dostrzegają problemy w swoim otoczeniu. Chciałyśmy docenić to, co robią i pokazać im, że jest to naprawdę ważne. Zdajemy sobie sprawę, że pomagając wolontariuszom, pomagamy większej grupie osób, a tym samym ich podopiecznym. Niezależnie od tego czy działanie jest małe i ledwo dostrzegalne czy też duże i rzucające się w oczy, jest ważne, ponieważ niesie pomoc drugiemu człowiekowi oraz rozwija samych szerzących dobro. Ziarenko pomocy kiełkuje i powiększa plon. Aby poprawić jakość działania pragniemy pracować nad zdolnościami komunikacyjnymi wolontariuszy, pokazać zalety asertywności, zintegrować i namówić do dzielenia się z grupą wszelkimi pomysłami.
Z kim współpracowałyśmy
Po wielu długich rozmowach, dyskusjach, wymienianiu e-maili i sms-ów wybrałyśmy wolontariuszy, dla których stworzyłyśmy warsztat dramowy.
Przeprowadziłyśmy go dla dwóch organizacji:
- Centrum Wolontariatu
- Fundacji Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.
W Centrum Wolontariatu pracowałyśmy z grupą organizującą zajęcia dla pacjentów przebywających na oddziale psychiatrycznym. Fundacja Nieprzetartego Szlaku natomiast organizuje imprezy kulturalne dla osób niepełnosprawnych oraz animuje im czas. Wybrałyśmy te grupy, ponieważ uważamy, że ze względu na specyfikę swojej działalności szczególnie zasługują na wyróżnienie i docenienie. Sprawiają, że świat ludzi chorujących czy z niepełnosprawnością staje się piękniejszy.
Czas na akcję – czyli nasze warsztaty
Na warsztatach uczestnicy mieli możliwość poznania, jak wiele problemów i nieporozumień może wynikać z braku dobrej komunikacji i nieumiejętności asertywnego zachowania. Historie, które zaproponowałyśmy w ćwiczeniach dramowych, nakłaniały do refleksji i poruszały do myślenia, dzięki czemu pomogły wysnuć wnioski na temat ambicji, niedocenienia w pracy oraz wagi wykonywanych zajęć. Starałyśmy się pokazać, jak różnice kulturowe i odmienne zachowanie mogą wpływać na nasze życie i postrzeganie drugiego człowieka.
Techniki i ćwiczenia darmowe ułatwiają uczestnikom warsztatu dokładne przeżycie historii bohaterów. Dzięki nim pobudzana jest kreatywność i ukryty potencjał w uczestnikach. Stosowałyśmy ćwiczenia sprzyjające tworzeniu dobrej atmosfery, integrujące, jak też aktywizujące uczestników przemiennością form. Wisienką na torcie były podsumowania i omówienia ćwiczeń. Dzięki nim mogłyśmy wydobyć głębię i sedno tematu.
Co udało się osiągnąć?
Uczestnicy powiedzieli nam w ankietach, że warsztat ten był treningiem integracyjnym, który pomógł zwiększyć ich otwartość na innych, pozwolił lepiej się poznać. Dzięki temu zniknęło skrępowanie, mieli możliwość lepszego wczucia się w grupę i współtworzenia jej. Nawiązały się nowe więzi, co sprzyja zwiększeniu się zaufania w grupie i w efekcie prowadzi do lepszej współpracy. Wszystkie osoby zadeklarowały, że skorzystają z tego, czego się nauczyły. Sądzą, że ta wiedza ułatwi im dalszą pracę z ludźmi dzięki lepszemu współodczuwaniu i wczuwaniu się w sytuację innych osób. Ponadto osoby zauważyły, że mają teraz więcej pomysłów na zabawy dla grup, jak też wskazówki dotyczące ich prowadzenia. Zatem wiedza, którą uczestnicy warsztatu zdobyli przyda im się w dalszej pracy.
Niezrównanym przebojem warsztatów było ćwiczenie o wzajemnej pomocy. Uczestnicy byli zaskoczeni, jak łatwo mogą znaleźć pomoc wśród znajomych osób i jak wielką sieć społeczną mogą wspólnie tworzyć! Nasz cel: zwiększenie otwartości na współpracę, przez to ćwiczenie został osiągnięty. Kilka osób odniosło też korzyści dla własnego rozwoju.
Zwiększyła się moja potrzeba kontaktu z innymi uczestnikami warsztatu.
Poznałam jak w formie zabawy można dowiedzieć się o swoich słabościach, barierach, mocnych stronach.
Tak mówili uczestnicy warsztatów. My same byłyśmy pozytywnie zaskoczone otwartością tylu organizacji na naszą propozycję i przekonałyśmy się, że kapitał społeczny budują fantastyczni ludzie z otwarcią na innych! Jest wielka siła w technikach dramowych, i jest wielka siła w nas!
Przyszłość
Dwa warsztaty to nie koniec. Drama naprawdę nas zafascynowała – jej możliwości są naprawdę wielkie i chcemy cały czas sprawdzać jak wiele treści, emocji i praktycznej wiedzy można zmieścić w jednym dramowym ćwiczeniu.
Po zakończonej edycji DAW mamy głowy pełne pomysłów i w planach następne warsztaty dla wolontariuszy i nie tylko.
Tutorka zespołu: Aleksandra Chodasz