W dniach 19 i 24 kwietnia2007 r. odbyły się interaktywne warsztaty dla studentów różnych specjalności z Akademii Medycznej w Warszawie. W obu edycjach uczestniczyło łącznie 38 osób.
Podczas warsztatów studenci:
- sprawdzili swoją dotychczasową wiedzę podczas quizu
- poznali fakty i mity dotyczące HIV/AIDS w trakcie krótkiego, interaktywnego wykładu
- samodzielnie odkrywali historię Ewy, studentki psychologii zakażonej wirusem HIV, oglądając należące do niej przedmioty (zastosowaliśmy technikę tzw. stymulatorów)
- obejrzeli przygotowane przez prowadzących przedstawienie o losach Ewy i jej relacjach z przyjaciółmi i rodziną oraz kontaktach z przedstawicielami służby zdrowia
- rozmawiali z wybranymi przez siebie bohaterami przedstawienia, by poznać dokładniej ich historie i motywacje (tzw. gorące krzesło)
- pracowali w grupach nad improwizowanymi scenkami – wcielali się w role lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i zakażonych HIV pacjentów, dzięki czemu w bezpiecznych warunkach przećwiczyli sytuacje, które mogą ich spotkać w przyszłej pracy zawodowej i przekonali się, jak to jest być po tej drugiej stronie – w roli pacjenta z HIV
- włączali się w omówienia i dyskusje, dzieląc się doświadczeniami i refleksjami
Odgrywanie scenek było możliwe dzięki łagodnemu wprowadzeniu, poprzez zabawy i ćwiczenia, w dramę jako metodę pracy z grupą, która pozwala uczyć się przez doświadczenie. Atmosfera bezpieczeństwa i akceptacji, która wytworzyła się podczas zajęć sprzyjała otwartości, kreatywności i refleksji.