W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

Promocja zdrowia psychicznego

Problem społeczny, na który odpowiadamy

Problem ochrony zdrowia psychicznego i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób chorych psychicznie stanowi bardzo ważny, niestety wciąż zaniedbany problem społeczny.

Jak wykazują badania Światowej Organizacji Zdrowia co czwartą osobę dotykają problemy psychiczne, nierozłącznie wiążące się z poczuciem wstydu, osamotnienia, lękiem a także wczesnym wykluczeniem społecznym.

W większości krajów zachodnich stworzono już Narodowe Programy Ochrony Zdrowia Psychicznego; w Polsce taki program jeszcze nie funkcjonuje.

Z badań polskich prowadzonych przez Bognę Wciórka i Jacka Wciórka wynika, że Polacy zdecydowanie popierają utworzenie takiego programu; opowiada się za nim 85% badanych, w tym ponad połowa w sposób zdecydowany.

Badania pokazują wyraźnie, że także młodzież potrzebuje i oczekuje informacji i wsparcia w zmierzeniu się z tematem zaburzeń zdrowia psychicznego; „chęć pogłębienia swojej wiedzy psychiatrycznej deklaruje ponad połowa młodzieży w wieku 18-34 lata, w tym uczniów i studentów”.

Program „Na krawędzi” wychodzi oczekiwaniom i potrzebom młodzieży naprzeciw.

Ponieważ z jednej strony — wg badań- młodzi ludzie są grupą najbardziej zainteresowaną pogłębieniem wiedzy na temat zaburzeń zdrowia psychicznego, a z drugiej strony są jednocześnie grupą najbardziej narażoną na ich wystąpienie — adresaci programu to ludzie w wielu 16 — 25 lat.

Aby przekaz nie został przez młodzież odrzucony musi być dostosowany do specyfiki problemu oraz adresatów. Dlatego też program „Na krawędzi” prowadzony jest w formie warsztatów dramowych, angażujących uczestników na wielu poziomach.

Ewaluacja programu wyraźnie pokazała skuteczność a jednocześnie atrakcyjność programu „Na krawędzi”.

Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
ul. Ładna 23,
03-629 Warszawa
NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083