W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie
    • Masz prawo – wyraź je na scenie!
    • Spektakl „Szklana granica”
    • Spektakl „Pozycja 196”

Prawo na scenę! – rozwój Teatru Legislacyjnego w Małopolsce

Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania obywatelskiego i rozwój kultury demokratycznej na terenie woj. małopolskiego poprzez stworzenie przestrzeni do dialogu na temat zasadności istniejących przepisów prawa, ich rewizji oraz sformułowania propozycji zapisów alternatywnych sprzyjających budowaniu postawy społecznej opartej na otwartości i wzajemnym szacunku. W realizacji tego celu wspierać nas będzie metoda Teatru Legislacyjnego.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Współpracy i Przyjaźni Polsko-Libańskiej „POLANDA” z Krakowa i będzie trwać od stycznia 2022 roku do września 2023 roku. 

W ramach projektu:

  • odbędą się dwa procesy tworzenia spektakli w formule Teatru Legislacyjnego (warsztaty i próby) z udziałem młodzieży licealnej oraz osób dorosłych oraz pokazy powstałych spektakli dla różnych grup wiekowych i społecznych
  • na bazie wniosków z dyskusji podczas spektakli sformułowane zostaną propozycje zmian  istniejących zapisów przepisów prawnych dot. poruszanej tematyki
  • opracowany zostanie raport badawczy o wpływie metody Teatru Legislacyjnego na wzmacnianie aktywności obywatelskiej
  • odbędzie się spotkanie podsumowujące z udziałem wszystkich zaangażowanych grup

Teatr Legislacyjny to jedna z technik Teatru Uciśnionych stworzona przez brazylijskiego reżysera Augusto Boala. To formuła, w której ważną i aktywną rolę odgrywa widownia, tzw. widzo-aktorzy i widzo-aktorki, którzy/-re podczas spektaklu mogą na dwa sposoby wyrazić swoją opinię na temat sytuacji przedstawionej na scenie. Mogą wejść na scenę, przejmując rolę głównej postaci, zbadać dostępne alternatywy zachowań i propozycje rozwiązania problemów, które są tożsame z ich codziennymi trudnościami. Dzięki temu następuje klaryfikacja własnych sytuacji problemowych i swojej w nich roli oraz konsekwencji podejmowanych lub zaniechanych działań.

Następnie na bazie doświadczenia, którym było oglądanie spektaklu i/ lub zaproponowanie jakiegoś rozwiązania na scenie, widownia bierze udział w dyskusji nad propozycjami rozwiązań prawnych, które na końcu poddawane są pod głosowanie. Więcej o Teatrze Legislacyjnym przeczytasz tu.

Projekt zakłada również realizację działań w obszarze rozwoju instytucjonalnego obu organizacji.  

  • zrealizowane zostaną dwie, trzydniowe wizyty studyjne w zagranicznych organizacjach pracujących metodą Teatru Uciśnionych. W wizytach weźmie udział min. 7 osób. Liczymy, że wizyty te zaowocują nowymi projektami i wspólnymi, międzynarodowymi
    działaniami z wykorzystaniem metodologii Teatru Uciśnionych
  • odpowiadając na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa przechowywanych danych uczestników działań Stowarzyszenia oraz lepszej jakość audio-video przy aktywnościach realizowanych online w dobie pandemii, w ramach dotacji zostanie kupiony niezbędny  sprzęt elektroniczny dla Stowarzyszenia POLANDA 

 

Projekt „Prawo na scenę! – Rozwój Teatru Legislacyjnego w Małopolsce” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
ul. Ładna 23,
03-629 Warszawa
NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083