Krótkie podsumowanie
Pierwsza edycja projektu „Teatr Rozwiązań” zakończyła się sukcesem. W ciągu kilku miesięcy zespół projektu zrealizował 21 spektakle dla młodzieży ponadgimnazjalnej oraz 5 pokazów dla dorosłych Warszawiaków. Obie publiczności udało nam się wciągnąć w przygotowane historie. Tytuł (obu spektakli) „Wkręceni – odkręć to” odzwierciedlał nie tylko skomplikowane relacje między bohaterami, ale także atmosferę wśród widowni, która mocno angażując się w interaktywną część przedstawienia analizowała problemy i sprawdzała własne pomysłu na rozwiązania problemów głównej bohaterki. Przedstawione na scenie historie to bliskie wielu młodym ludziom problemy związane z wyborem drogi życiowej, podejmowaniem pierwszych ważnych decyzji, relacji z najbliższymi, a także relacji w pracy.
Dla tych, którzy chcieli zobaczyć teatr forum od kuchni, odbył się warsztat, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się jak m.in. jak budować scenariusze teatru forum, poznali specyfikę tej metody i możliwości jej stosowania w różnych obszarach tematycznych, a także przykłady polskich i brytyjskich projektów teatru forum. Metodę można stosować w różnych projektach edukacyjnych, profilaktycznych i rozwojowych, aby doskonalić umiejętności społeczne ludzi.
W ocenie uczestników
Dzięki profesjonalnie przeprowadzonemu procesowi ewaluacji dowiedziliśmy się co odbiorcy naszych działań myślą o projekcie.
Mieszkańcy Warszawy uczestniczący w spektaklu przyznali w zdecydowanej większości – ponad 70%, że chętnie wzięli by udział ponownie w tego typu projekcie. Podobne wyniki pokazuje ewaluacja części projektu przeznaczonej dla licealistów. Innowacyjną i interaktywną częścią teatru forum są tzw. interwencje obie grupy odbiorców oceniły je jako ciekawszą część (72% respondentów z grupy licealistów oraz 83% dorosłych respondentów). Widzowie bardzo chętnie angażowali się w rozwiązywanie problemów bohaterki i angażowali się w interwencje, co może świadczyć o wysokim poziomie identyfikowania się przez publiczność z przedstawianymi sytuacjami i problemami głównej bohaterki.
Interwencje służą ćwiczeniu umiejętności i sprawdzaniu nowych możliwości rozwiązywania konfliktów, trudnych sytuacji i różnych zachowań w relacjach międzyludzkich. Scena staje się pewnego rodzaju laboratorium psychospołecznym , w którym w bezpieczny sposób można przeanalizować konkretne sytuacje, odnieść je do własnego życia oraz sprawdzić własne pomysły na nowe rozwiązania. Ta część teatru forum ma dawać konkretne rezultaty grupie odbiorców i uczyć przez doświadczenie.
Licealiści, którzy wzięli udział w Teatrze rozwiązań określili następujące aspekty interwencji jako najważniejsze:
- zrozumienie własnych problemów (44% respondentów)
- otrzymanie kilku rozwiązań, które być może zastosują w swoim życiu (52% respondentów)
- interwencja uzmysłowia mi inne możliwości rozwiązań moich problemów. (54% respondentów)
- pytania, które były stawiane bohaterce postawiliby też sobie (52% respondentów)
O skuteczności i przydatności projektu wypowiadali się również nauczyciele i pedagodzy, którzy obserwowali przebieg interaktywnego spektaklu „Wkręceni – odkręć to!”.
100% nauczycieli stwierdziło, że scenariusz jest adekwatny do problemów młodzieży.
Widzimy, ze projekt „Teatr rozwiązań” odpowiada na rzeczywiste potrzeby i problemy młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, studentów, mieszkańców Warszawy. Planujemy kolejne edycje projektu, w związku z tym zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w spektaklu do kontaktu z koordynatorką projektu.