W ramach projektu „Teatr Uciśnionych w Poszukiwaniu Wolności” zostały zrealizowane działania mające na celu rozpowszechnienie metody Teatru Forum i angażowanie oraz zachęcanie mieszkańców m.st Warszawy do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Mieszkańcy mieli okazję poznać metody pozwalające rozwiązywać problemy społeczne w twórczy sposób w przestrzeni scenicznej.
W ramach projektu odbyły się niżej wymienione działania:
- 9 listopada 2018 roku w Pracowni Duży Pokój przy ul. Wareckiej 4/6 odbył się spektakl Teatru Gazetowego pt.: „Wolna Niepodległa”, który poruszał tematykę niepodległości oraz wolności człowieka w dzisiejszym świecie. Był on zrealizowany w estetyce Teatru Forum. W spektaklu wystąpili doświadczeni praktycy Teatru Forum, a za proces odpowiedzialna była Martyna Markiewicz – trenerka antydyskryminacyjna i praw człowieka oraz organizatorka społeczności lokalnej, która od 8 lat pracuje metodą dramy (certyfikat trenerki drugiego stopnia Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA) i Teatru Uciśnionych (TU).
- W dniach 30 listopada – 9 grudnia 2018 roku odbył się Festiwal Teatru Uciśnionych będący również zwieńczeniem projektu „Seniorzy i Młodzi w Twórczym Działaniu”. Podczas Festiwalu odbyły się różnorodne tematycznie wydarzenia: – 30 listopada 2018 roku w godz. 10:00 – 17:30 Festiwal Inicjatyw Międzypokoleniowych – w ramach projektu „Seniorzy i Młodzi w Twórczym Działaniu”, o którym więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: http://sim.drama.org.pl/
– 1 grudnia 2018 roku w godz. 12:00 – 18:00 spektakle grup młodzieżowych
– 4 grudnia 2018 roku o godz. 18:00 spektakl Teatru Gazetowego „Wolna Niepodległa”
– 5 grudnia 2018 roku o godz. 19:00 spektakl grupy Ma(g)daleny Anny Poznań „Szelest”
Zwieńczeniem Festiwalu były warsztaty z metody Teatru Niewidzialnego dla osób wyłonionych drogą rekrutacji, które odbyły się w dniach 7 – 9 grudnia 2018 roku i zostały poprowadzone przez praktyka z berlińskiej grupy KURINGA. Zakończyły się one wystawieniem spektaklu w przestrzeni publicznej.
Dzięki realizacji projektu udało nam się pokazać estetykę i specyfikę Teatru Forum mieszkańcom Warszawy, zintegrować młodzież i pokazać jej w jaki sposób tworzy się spektakle tą metodą, poszerzyć kompetencje uczestników procesu spektaklu Teatru Gazetowego oraz spektaklu grupy Ma(g)daleny Anny Poznań z zakresu pracy metodami dramy, a także zintegrować te grupy dzięki współpracy przy interesujących je tematach. Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym, że Teatr Forum ma wielki potencjał i jest świetnym narzędziem do prowadzenia społecznego dialogu oraz poszukiwania wspólnie rozwiązań dla rozmaitych problemów społecznych. Jest to również metoda, która pomaga skłonić widzów do refleksji i aktywnego udziału w przedstawianym spektaklu.
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować m.st. Warszawa za współfinansowanie projektu „Teatr Uciśnionych w Poszukiwaniu Wolności” oraz grantodawcy Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 za dofinansowanie projektu „Seniorzy i Młodzi w twórczym działaniu”. Gdyby nie Państwa wsparcie realizacja wyżej wymienionych działań nie byłaby możliwa. Dziękujemy, że przyczynili się Państwo do rozpowszechniania idei Teatru Uciśnionych oraz do dania mieszkańcom możliwości poznania elitarnej metody z pogranicza teatru, która ma duży potencjał w dokonywaniu zmian społecznych.
Grantodawcy i organizacje wspierające: