Tegoroczny Festiwal Teatru Uciśnionych odbył się w dniach 30 listopada – 9 grudnia. Był on zwieńczeniem projektów „Teatr Uciśnionych w Poszukiwaniu Wolności” oraz „Seniorzy i Młodzi w Twórczym Działaniu”. Łącznie w Festiwalu wzięło udział 199 osób.
Podczas Festiwalu zostały przedstawione różne spektakle w formule Teatru Uciśnionych:
- 30 listopada w godz. 10:00 – 17:30 spektakle grup międzypokoleniowych z Rawicza, Brzeźna, Garwolina i Otwocka – w ramach projektu „Seniorzy i Młodzi w Twórczym Działaniu”
- 1 grudnia w godz. 12:00 – 18:00 spektakle grup młodzieżowych
- 4 grudnia o godz. 18:00 „Wolna Niepodległa” – spektakl Teatru Gazetowego
- 5 grudnia o godz. 19:00 „Szelest” – spektakl grupy Ma(g)daleny Anny Poznań
Festiwal zakończył się warsztatami z metody Teatru Niewidzialnego, które odbyły się w dniach 7- 9 grudnia i były prowadzone przez Christopha Leuht – praktyka z berlińskiej grupy KURINGA. Po warsztatach grupa zrealizowała spektakl w przestrzeni publicznej.
Podczas Festiwalu udało nam się zebrać i zintegrować grupy, które poznały i pracowały metodą Teatru Uciśnionych. Dzięki temu stworzone zostały okoliczności do wzajemnej wymiany doświadczeń i międzypokoleniowej integracji. Grupy miały możliwość obejrzenia swoich spektakli nawzajem, dzięki czemu pogłębiła się ich wiedza i doświadczenie w zakresie uczestniczenia w spektaklach Teatru Forum i Teatru Uciśnionych. Podczas Festiwalu panowała przyjazna, artystyczna atmosfera, która skłaniała do otwartości i pogłębiania dialogu dotyczącego refleksji na pokazane w spektaklach tematy.
Festiwal obfitował w różnorodność tematyczną: pokazane zostały spektakle dotyczące problemów całego społeczeństwa, osób młodych, starszych, ale również grup marginalizowanych.
Festiwal został zrealizowany dzięki współfinansowaniu projektu „Teatr Uciśnionych w Poszukiwaniu Wolności” przez m.st. Warszawa oraz dofinansowaniu projektu „Seniorzy i Młodzi w Twórczym Działaniu” ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Serdecznie dziękujemy grantodawcom i partnerom, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia: Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie- filia w Brzeźnie, Teatrowi im. S. Jaracza w Otwocku, Klubowi Seniora w Garwolinie oraz w Woli Rębkowskiej oraz Domowi Kultury w Rawiczu.
Grantodawcy i partnerzy: