ODCINEK 1
PRZEMOC RÓWIEŚNICZA – jak ją rozpoznać? w jaki sposób reagować?
Naszym gościem jest Hubert Czemierowski – psycholog, trener i długoletni realizator programu „Spójrz Inaczej” w szkołach. Współautor programów profilaktycznych „Spotkania z Leonem” i „Trening Pewności Siebie” Prowadzi warsztaty z nauczycielami w zakresie profilaktyki uzależnień, przeciwdziałania agresji i przemocy oraz umiejętności psychologicznych, a także grupy dla uczniów doświadczających przemocy rówieśniczej, zajęcia profilaktyczne online z dziećmi i młodzieżą licealną i wykłady dla rodziców. Od 2010 roku realizuje we WCIES (Warszawa) program Akademia Wychowawcy, prowadząc moduły dotyczące współpracy z rodzicami, konfliktach i komunikacji interpersonalnej.
Z podcastu dowiesz się:
Czym jest przemoc rówieśnicza?
Jakie zachowania w grupie powinny nas zaniepokoić?
Wykluczenie w grupie – jak reagować na pierwsze symptomy?
Jak reagować na jawną przemoc w grupie?
Jak rozmawiać z osobą, która stosuje przemoc?
Jak rozmawiać z os. doświadczającą przemocy?
Jaka powinna być dorosłego w przeciwdziałaniu przemocy?
ODCINEK 2
Zjawisko polaryzacji – czym jest? jak pracować w spolaryzowanych grupach?
Naszą gościnią jest Dominka Cieślikowska – psycholożka / trenerka umiejętności antydyskryminacyjnych, międzykulturowych i genderowych, superwizorka pracy trenerskiej w obszarze antydyskryminacyjnym z ponad 12 letnim stażem zawodowym, w tym ponad 4500 przeprowadzonych godzin szkoleniowych. Pracuje z grupami mniejszościowymi i większościowymi. Ma doświadczenie projektowania i prowadzenia długich procesów edukacyjnych, współtworzyła warsztaty dla osób prowadzących edukację antydyskryminacyjną (w tym nauczycieli i nauczycielek – studia podyplomowe MENTORZY KULTUROWI na UJ, Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego Kraków, inne kursy w Polsce i zagranicą). Autorka, redaktorka i konsultantka merytoryczna publikacji dotyczących edukacji antydyskryminacyjnej i wyzwań metodologicznych warsztatu antydyskryminacyjnego.
Z podcastu dowiesz się:
Dlaczego zdecydowałyśmy się na podcast o polaryzacji?
Czym jest polaryzacja?
Polaryzacja o konflikt – jakie są różnice?
Polaryzacja a dyskryminacja – jak jedno wpływa na drugie?
Jak pracowałyśmy dramą w tematach związanych z polaryzacją?
Polaryzacja w klasie – na co zwrócić uwagę?
Jak nie dawać paliwa polaryzacji?
Polecane materiały do pracy z grupami
ODCINEK 3
O wyzwaniach w pracy metodą dramy – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Przy mikrofonie Małgorzata Winiarek-Kołucka – psycholożka, trenerka i superwizorka dramy, prezeska Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Od kilkunastu lat prowadzi szkolenia i warsztaty edukacyjne i rozwojowe. Dotychczas przeprowadziła ponad 5200 godzin zajęć grupowych oraz ponad 120 procesów tutoringowych i coachingowych. Regularnie wspiera jednostki i grupy w rozwoju. Pomaga im nazywać ważne dla nich wartości oraz wykorzystać odkryty potencjał do planowania działań, zarządzania ludźmi czy rozwiązywania konfliktów. Autorka i redaktorka artykułów o metodzie dramy stosowanej i procesach edukacyjnych. Redaktorka merytoryczną publikacji Drama wzmacnia. Metoda dramy w edukacji antydyskryminacyjnej. Prelegentka na konferencjach i webinariach dotyczących dramy.
Agnieszka Buśk – renerka biznesu, coach, superwizorka dramy, wiceprezeska Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Z wykształcenia pedagożka. Pasjonatka dramy i interaktywnych metod uczenia się. Prowadzi szkolenia i warsztaty rozwojowe od 2006 r. Dotychczas przeprowadziła ponad 4500 godzin zajęć grupowych oraz ponad 100 procesów tutoringowych i coachingowych. Pisze i redaguje artykuły o metodach uczenia, dynamice procesów edukacyjnych i społecznych. Występuje na konferencjach i w webinariach dotyczących dramy. Od kilkunastu lat współtworzy i realizuje dramowe projekty społeczne w obszarach przeciwdziałania przemocy, antydyskryminacji, komunikacji międzypokoleniowej oraz rozwijania potencjału osobistego i zawodowego.
Z podcastu dowiesz się:
Jak mówić o dramie?
Jak zacząć pracę dramą w grupą?
Jak poznać, że grupa jest gotowa na głębszą pracę dramą?
Jak pracować grupą w oporze?
Jak zaopiekować się silnymi emocjami uczestników w procesie dramowym?
Jak pomóc ludziom wyjść z roli?
Jak umiejętnie wyznaczać cele i dobierać ćwiczenia?
Dziękujemy RADIU KAMPUS za udostępnienie studia do nagrań i pomoc przy montażu materiałów.
Podcasty zrealizowane w ramach projektu DRAMOWA AKADEMIA ANTYDYSKRYMINACYJNA ON-LINE. Projekt “Dramowa Akademia Antydyskryminacyjna online” realizowany jest dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.