W tym roku realizujemy już 4. edycję programu „Odnaleźć się w sieci”, którego celami są: rozwijanie umiejętności bezpiecznego korzystania z internetu oraz przeciwdziałanie cyberprzemocy. Program tegorocznej edycji adresowany jest do dwóch grup wiekowych: klas 2-4 oraz klas 5-7 z warszawskich szkół podstawowych.
W ramach projektu proponujemy następujące działania:
1) Dla klas młodszych (2-4)
- zajęcia w pokoju zagadek (zaaranżowane pomieszczenie w szkole) dotyczącym zagrożeń i trudnych sytuacji w internecie – prowadzone w podziale na grupy (max. 8- osobowe). Każda z grup ma 45 minut na wykonanie zadań umieszczonych w pokoju
- trzygodzinne warsztaty dramowe dla każdej ze zgłoszonych klas, wprowadzające dzieci w tematykę praw i ograniczeń obowiązujących w internecie i sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu z sieci
2) Dla klas starszych (5-7)
- zajęcia w pokoju zagadek (zaaranżowane pomieszczenie w szkole) dotyczącym sytuacji związanych z cyberprzemocą rówieśniczą – prowadzone w podziale na grupy (max. 8-osobowe).
Każda z grup ma 45 minut na wykonanie zadań umieszczonych w pokoju - godzinne warsztaty dot. trudnych doświadczeń w internecie, realizowane w podgrupach – dające przestrzeń na refleksję i podzielenie się własnymi doświadczeniami oraz zadawanie pytań trenerkom
3) Dla nauczycieli:
- 7-godzinne szkolenie dotyczące wykorzystania technik interaktywnych w profilaktyce cyberprzemocy rówieśniczej (obejmujące poznanie konkretnych narzędzi dramowych i ćwiczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą)
Projekt zakłada też rozwój zespołu Stowarzyszenia – zespół trenerek uczestniczył w szkoleniu „Grywalizacja w edukacji” prowadzonym przez specjalistów z GameTellers.
Kontakt do koordynatorki projektu:
Katarzyna Leoniewska, k.leoniewska@stop-klatka.org.pl, tel. 505 441 550
Działania finansowane są z dwóch źródeł: Funduszu Pomocowego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Biura Edukacji m.st. Warszawy.