Początki z dramą
Nasza przygoda z dramą zaczęła się na pierwszym spotkaniu Dramowej Akademii Wolontariackiej. Wszystko dla nas było nowe, tak jak Drama i ludzie których tam poznaliśmy. Każdy miał troche obawy z kim będzie w grupie docelowej z którą będzie musiał przeprowadzać warsztaty. Po wylosowaniu cukierków złączyliśmy się w grupy, czyli Marzena Mendak, Katarzyna Mikulko, Magda Osóbka oraz Łukasz Sędek tworząc grupę Creare.
Nauka
W trakcie wszystkich spotkań dowiadywaliśmy się czym tak naprawdę jest drama. Uczyliśmy się różnych technik, sposobów pracy, każdy z nas odkrywał na sobie działanie dramy.
Wszystkie wskazówki i wiadomości które zostały nam przekazane od tutorek później mieliśmy wykorzystać w przeprowadzonych przez nas warsztatach. I w tym momencie przyszedł czas na podjęcie wspólnej decyzji jaką grupę osób wybrać czy starszych czy może młodszych.
Po wspólnych przemyśleniach i rozmowach zdecydowaliśmy się na młodzież z liceum.
Po wybraniu grupy docelowej przyszedł czas na scenariusz gdzie wspólnymi siłami został stworzony o głównym celem w nim było: wzbudzenie/ kształtowanie postawy otwartości, postawy wspomagającej drugiego człowieka.
Warsztaty
Warsztaty odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach z klasami pierwszymi. Zaplanowaliśmy równoległe prowadzenie w dwóch parach w dwa dni zajęć z uczniami. Tuż przed warsztatami zawładną nami stres i lekkie obawy jak to będzie, czy wszyscy przyjdą i jak będzie nam się współpracowało.
I tu pierwszego dnia miło się zaskoczyliśmy. Praca z ta młodzieżą szła bardzo dobrze, byli otwarci kontaktowi, zrozumieli sens i potrzebę bycia na warsztatach. A to wszystko dzięki analizie potrzeb jaką wcześniej przeprowadziliśmy wśród uczniów. Na jej podstawie wyznaczaliśmy cele i tworzyliśmy warsztat dramowy. To co nas zaskoczyło to łatwość z jaką ta grupa wchodziła w śmieszną improwizację , karty ról i fotografie oraz jak szybko wyciągała wnioski z nich. Wnioski potrzebne na ich kolejne lata współpracy. Uczniowie po warsztatach podkreślali, że pierwszy raz usłyszeli o kapitale społecznym i zobaczyli jak ważne jest aby budować go w swojej klasie, domu i otoczeniu.
W kolejnym dniu warsztatów udział w nich wzięła kolejna pierwsza klasa. Niestety tutaj zawiodła nas frekwencja klasy. Byliśmy zaskoczeni, że tak mało osób przyszło do szkoły tego dnia. Mimo wszystko było nasz wystarczająco, aby pracować.
Dramowa Akademia Wolontariacka
Przeprowadzenie warsztatów było dla nas nowym doświadczeniem, możliwością poznania różnych osób jak i poznaniem całkiem nowych technik pracy – dramy. Nowej, trudnej, ale też skutecznej i ciekawej. Warto było poświęcić ten czas, aby rozwijać się i zdobywać kolejne uprawnienia. Ale nie tylko! Najważniejsza była radość licealistów podczas warsztatów oraz to co im daliśmy – świadomość, że można w życiu samemu dużo zmienić i budować kapitał społeczny wokół siebie.