W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

Jeśli nic nie zmienisz, nic się nie zmieni

Kto jest odpowiedzialny za kształt społeczeństwa? Prezydenci, posłowie, radni miejscy? Na ile moje decyzje i moje działanie może wywrzeć jakikolwiek wpływ i przyczynić się do realnej zmiany? Swój autorki projekt w ramach wolontariatu długoterminowego zrealizowała Agnieszka Czusz z Lublina.

Miejsce i grupa: studentki z Lublina zainteresowane samorozwojem

Czas: 20-godzinne warsztaty

Założenia projektu:

Warsztat nakierowany był na wzmocnienie świadomości uczestniczek w zakresie ich możliwości wpływania na własne życie i na otoczenie, rozwijanie w nich zachowań sprawczych a także wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za kształt społeczeństwa.

Czusz

Opis warsztatu:

Za pomocą fotografii uczestniczki warsztatu przyglądały się cechom człowieka sprawczego oraz wewnętrznym i zewnętrznym uwarunkowaniom sprawczości. Z kolei Teatr Forum pozwolił poznać im schemat zachowania anty-sprawczego. Uczestniczki podzielone na dwie grupy stworzyły dwie etiudy Teatru Forum poruszające tematykę sprawczości. Bohaterkami improwizacji były dwie kobiety: jedną cechowała uległość, chęć sprostania oczekiwaniom wszystkich, brak sprzeciwu wobec postaw innych, które ją krzywdziły; druga była osobą bierną, marzącą o zmianie w życiu, ale niepodejmującą żadnych działań i odrzucającą próby pomocy. Przyglądając się ich życiu wspólnie poszukiwano sposobów na zmianę i ćwiczono jej wprowadzanie. Efektem warsztatu było wspólne wypracowanie modelu działania sprawczego, które wolontariuszki nazwały modelem „3D” – „Dostrzegam – Decyduję – Działam”. Odkryłyśmy, że źródło każdej zmiany tkwi w decyzji i działaniu pojedynczego człowieka.

Czusz2

Autorka: Agnieszka Czusz

Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
ul. Ładna 23,
03-629 Warszawa
NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083