Jak się zaczęło?
Rozpoczynając projekt DAW nie wiedziałyśmy co nas czeka. Na pierwszym spotkaniu uczestników, w głowie pojawiło się mnóstwo pytań bez konkretnych odpowiedzi. Część z nas myślała, iż będzie to kolejne szkolenie tak zwana „bomba teorii”. Jednak już przy drugim spotkaniu okazało się, że mogłyśmy się pozytywnie rozczarować. Po kilku godzinach wspólnych zabaw integracyjnych i wprowadzenia do technik dramowych miałyśmy wrażenie jakbyśmy się znały „kawał czasu”. Dzięki temu otworzyłyśmy się na siebie i na pochłanianie wiedzy dotyczącej dramy. Całodniowe warsztaty były trudne, ale każdego dnia przychodziłyśmy naładowane pozytywną energią do dalszego kształcenia. A w skład naszego zespołu weszły:
- Katarzyna Duda
- Anna Kulikowska
- Agata Sadowska
- Magdalena Walińska
Wybitna wyprawa.
Wyjazd na szkolenie na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Towarzyszyło nam wiele osobistych przeżyć związanych z różnorodnymi aspektami naszego życia. Czerpałyśmy wiedzę merytoryczną dotyczącą technik i metod dramy. Ważnym elementem była integracja uczestników, przez co praca stawała się co raz bardziej owocna i satysfakcjonująca. Możliwość czerpania z osobistych doświadczeń i obserwowania innych była nieprawdopodobnym doznaniem. Ten okres był szczególny ponieważ dzięki prowadzącym mogłyśmy opracować swój własny warsztat oraz przetestować go na uczestnikach. Otworzyłyśmy oczy i serca na wiele problemów, z którymi spotykamy się na co dzień.
Dlaczego Międzykulturowość?
Wielokulturowość jest bardzo szerokim tematem. W ostatnim czasie na Podlasiu miały miejsce przypadki wzrostu braku tolerancji dla odmienności etnicznej i narodowej. To pokazuje, jak wciąż mało wiemy o Innym. Jak ludzie są zamknięci na odmienność kulturową. Nasze badania potwierdziły, iż istnieje potrzeba poszerzania wiedzy na temat tolerancji i dyskryminacji innych grup. Ludzie z naszego wielokulturowego regionu potrzebują nabyć doświadczenia w kooperacji z innymi osobami. Naszym zdaniem powinni być przygotowani i otwarci na różnorodność. Temat wielokulturowości jest nam bardzo bliski, wobec czego bardzo chciałyśmy pracować dramowo nad tym zagadnieniem.
Do kogo z tym tematem
Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni studenci kierunków humanistycznych
z Uniwersytetu w Białymstoku.
Wybrane techniki Dramowe
Drama daje możliwość kształtowania więzi społecznych dzięki zastosowaniu szerokiego spektrum technik angażujących daną społeczność w ich tworzenie i realizację. Jednym z celów naszej edukacji wielokulturowej było uwrażliwienie na różnice kulturowe i wzmacnianie postawy szacunku wobec drugiego człowieka i jego kultury. To zadanie jest tym bardziej istotne, im mniej mamy na co dzień z różnorodnością. Przygotowując do kontaktu z odmiennością kulturową próbowałyśmy przekazać postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka, analizować stereotypy, uprzedzenia i zachowania rasistowskie poprzez doświadczanie.
Nasz wybór
Z kilku poznanych technik dramowych wybrałyśmy te, które naszym zdaniem były najbardziej przydatne do uzyskania celu warsztatu, jaki sobie założyłyśmy. Wykorzystanymi przez nas technikami były: praca z przedmiotami, śmieszna improwizacja oraz karty ról. W naszym odczuciu wybór był strzałem w dziesiątkę. Nasz cel został zrealizowany, a ku naszemu zdziwieniu uczestnicy prosili nas o spotkania cykliczne. Była to dla nasz najlepsza nagroda.
Kropka nad „i”
Uczestnicząc w DAW miałyśmy świadomość jak wiele pozytywnych doświadczeń nas spotkało. Czerpałyśmy z każdego spotkania maksymalną ilość wiedzy. Wzmocniły się nasze więzi w grupach i pojawiły się nowe pomysły, nowe formy i sposoby współdziałania. Włożyłyśmy w swój warsztat wiele pracy. Teraz jesteśmy z tego dumne, czerpiemy wiele satysfakcji z naszych działań, szczególnie dlatego że ten rozdział naszego życia dopiero się otworzył, a nasze plany związane z dramą są jeszcze bardziej ambitne.