Dramowi Obywatele to edukacyjny projekt dramowy, z komponentem badawczym. Był odpowiedzią na narastający problem poczucia bezsilności i braku wpływu na otoczenie lokalne wśród młodzieży ponadgimnazjalnej na terenie Mazowsza (poza Warszawą). Poszerzył ofertę działań obywatelskich skierowanych do młodzieży i umożliwił zbudowanie w gminach międzypokoleniowych zespołów aktywistów, zakorzenionych w danej społeczności, a wyniki przeprowadzonych podczas projektu badań wskazują na skuteczność dramy w działaniach obywatelskich.
Adresatami projektu były społeczności lokalne gmin Długosiodło i Sadowne, przede wszystkim mieszkająca tam młodzież.
W ramach projektu podejmowano następujące działania:
Działania z młodzieżą: IX 2014 – V 2015
- Warsztaty pozalekcyjne prowadzone aktywnymi metodami, których celem było przekazanie wiedzy, umiejętności i narzędzi umożliwiających podejmowanie lokalnych działań.
- Trening zimowy, podczas którego uczestnicy wzięli udział w kolejnych warsztatach oraz planowali i przygotowywali własne inicjatywy.
- Realizacja własnych inicjatyw obywatelskich w środowiskach lokalnych przy wsparciu trenerów.
Działania z dorosłymi: I 2015 – VII 2015
- Cykl warsztatów (ok. 40 godzin), przygotowujących dorosłych do pracy z młodzieżą.
Wspólne działania młodzieży i dorosłych: VII 2015-II 2016
- Wspólne szkolenie, którego celem było zbudowanie sieci lokalnych kontaktów i nawiązanie współpracy pomiędzy młodzieżą i dorosłymi.
- Wspólnie zaplanowane i przeprowadzone przez młodzież i dorosłych inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Przedsięwzięcia zostały poprzedzone diagnozą lokalną, a ich realizacja była wspierana przez trenerów pracujących na bieżąco z grupą
Badanie: IX 2014-IV 2016
Celem modułu badawczego w projekcie było sprawdzenie skuteczności dramy poprzez monitorowanie i ewaluację działań realizowanych w każdej gminie, czego wynikiem jest opublikowany raport.
Wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia były wspierane przez trenerów dramy i innych ekspertów, z których wiedzy i wsparcia na bieżąco korzystali uczestnicy projektu.
Partnerem merytorycznym projektu była islandzka firma Askorun ehf, posiadająca duże doświadczenie w pracy metodami aktywnymi.
Facebook Projektu: https://www.facebook.com/dramowiobywatele
koordynatorka projektu
Katarzyna Dzięciołowska
k.dzieciolowska@stop-klatka.org.pl
Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi
Zespół Szkół w Długosiodle
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG.
Zadanie współfinansowane przez Starostwo Powiatu Węgrowskiego
Projekt dofinansowany w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich