Drama w zmianie postaw i zachowań
prelekcja, 17 listopada 2010r., godz. 9:30
prof. John Somers
Od zarania dziejów ludzie tańczyli, śpiewali, deklamowali wiersze, opowiadali historie i ozdabiali przedmioty. Sztuka w sposób oczywisty odgrywała i odgrywa ważną rolę w społeczeństwie. Potrafi bawić, poddawać różne kwestie w wątpliwość bądź umocnić poglądy, poruszyć psychikę, pozwala zrozumieć inne światy, jak również zmusić jednostkę czy społeczność do refleksji nad ważnymi kwestiami dotyczącymi człowieczeństwa.
Sztuka w moim przekonaniu skupiała wokół siebie władzę. Koncentrowała się na sprawach zbyt ogromnych by móc rozpatrywać je w ich naturalnej formie. Dlatego też sztuka stanowiła coś na kształt soczewki filtrującej „zakłócenia” codziennego życia, aby lepiej widoczne były moralne i etyczne problemy dotykające nas jako jednostki i społeczeństwo. Z tych powodów, uczyniono sztukę przedmiotem cenzury w kulturach, w których sprawujący władzę obawiali się, że może ona pomóc ludziom w uświadomieniu sobie ograniczeń nałożonych na ich życie i sposób myślenia.
Można mnożyć przykłady artystów, którzy usiłowali poprzez swoją sztukę zmienić nastawienie ludzi i oczekiwali, że pociągnie to za sobą zmianę zachowania. Najprostszą formę dramy i teatru odnaleźć można w improwizacji teatralnej, podczas której uczestnicy przyjmują rolę i wchodzą w kontekst społeczny, co zmusza ich do zmierzenia się z dylematami osobistymi bądź społecznymi.
Z drugiej strony, w pełni zrealizowane scenariusze z osadzonymi w nich dylematami mogą zachęcać widzów do rozważań nad naturą problemu czy kryzysu, a także nad tym, jak bohaterowie historii mogą rozwiązać swoje problemy w sposób konstruktywny.
Podczas otwierającej Forum prezentacji prof. Johna Somersa uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się o procesie przygotowania działań dramowych, których głównym celem jest osiągnięcie zamierzonej zmiany społecznej oraz poznają niektóre techniki ewaluacyjne służące ocenie stopnia przemiany uczestników.