„Trzeba pamiętać, że do wyczerpania się potencjału rozwojowego Polski w oparciu o kapitał ludzki zostało może jakieś 10 lat. W tym czasie świat nasyci się eksportem naszych łopat i kos i o nas zapomni.” – twierdzi profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny. Według eksperta zabraknie nam smaru naoliwiającego mechanizmy społeczeństwa obywatelskiego, czyli kapitału społecznego. Kapitał społeczny rośnie, kiedy ludzie ufają sobie i instytucjom, współpracują, dzielą się wiedzą, pomagają sobie nawzajem, otwarcie się komunikują, budują sieci kontaktów i angażują się w życie swoich społeczności lokalnych i państwa.
Kapitał społeczny w Polsce
Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem, że zarówno pod względem uogólnionego zaufania do współobywateli, jak również wskaźnika aktywności obywatelskiej, plasujemy się jako naród na szarym końcu krajów europejskich1. Jeśli błyskawicznie nie wyciągniemy wniosku z tych alarmujących danych i nie zaczniemy owego kapitału budować wszędzie gdzie to możliwe – w rodzinach, szkołach, społecznościach lokalnych, organizacjach biznesowych i instytucjach państwowych – rozwój naszego kraju może gwałtownie zahamować i przestaniemy się liczyć na międzynarodowej arenie gospodarek opartych o wiedzę.
Dramowa Akademia Wolontariacka a rozwój kapitału społecznego
Są działania, które możemy podjąć, żeby uniknąć tego czarnego scenariusza. Mając do dyspozycji metodę dramy stosowanej możemy otwierać ludzi na siebie nawzajem, uczyć empatii i współpracy, zasiewać zaufanie oraz kształtować postawy proaktywne i odpowiedzialne społecznie. Właśnie te cele przyświecają „Dramowej Akademii Wolontariackiej”, którą Stowarzyszenie prowadzi od kilku lat.
DAW to niecodzienny projekt, który daje możliwość poznania podstaw metody dramy stosowanej oraz stworzenia i przeprowadzenia warsztatu o celu społecznym – przy wsparciu ekspertów i zespołu. Warsztaty, które stworzą wolontariusze w ramach projektu będą dotyczyły budowania więzi społecznych i przeciwdziałania wykluczeniu, czyli będą rozwijać kapitał społeczny. Dzięki DAW zrealizujemy wspólnie z wolontariuszami nie mniej niź 64 warsztaty dla ponad 600 osób z czterech województw. To będzie nasz mały-wielki wkład w rozwój kapitału społecznego w Polsce.
Zapoznaj się z harmonogramem DAW i przyłącz się do nas.