Jak budować efektywne partnerstwa w środowisku lokalnym? Jak rozmawiać z dorosłymi, by zechcieli wesprzeć nasze działania? Jak wyznaczać sobie cele by były możliwe do zrealizowania? Autorką warsztatów dla harcerek z Warszawy była Alicja Rygier.
Miejsce i grupa: Uczestnikami warsztatu były harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – kursantki – Kursu Metodyki Harcerek Agricola 2015.
Czas: Warsztat odbył się w okresie od sierpnia do październik 2015. Były to trzy spotkania, pierwsze całodniowe podczas kursu wyjazdowego w Beskidzie Niskim, drugie i trzecie już w Warszawie. Cały warsztat trwał w sumie 23 godziny.
Założenia warsztatu:
Celem warsztatu była wymiana doświadczeń oraz inspirowanie się pomysłami w zakresie rożnych form współpracy drużyny ze środowiskiem lokalnym. Prowadzącej zależało również na tym by rozwinąć kompetencje miękkie uczestniczek, niezbędnych przy nawiązywaniu współpracy w swoim otoczeniu. Były to m.in. umiejętność komunikowania swoich potrzeb, prowadzenia rozmowy z osobami decyzyjnymi. Dodatkowo warsztat miał na celu wzmocnienie ich poczucia sprawczości.
Opis warsztatu:
Każda część warsztatu skupiała się wokół innego tematu. W sierpniu uczestniczki zapoznały się z koncepcją Erica Berne „ja ok – ty ok” oraz ćwiczyły mówienie od siebie. W tej całodniowej części zostały wykorzystane stymulatory z historią Wojtka, który był odpowiedzialny za zorganizowanie kina plenerowego w swojej miejscowości. Celem tej części zajęć było ukazanie pewnego procesu i przygotowanie kursantek do podejmowania własnych działań. Druga część warsztatu skupiona była na ćwiczeniu rozmów z osobami dorosłymi (z wykorzystaniem kart ról), a także zastosowaniu i modyfikowaniu różnych gier np. rozgrzewek dramowych. Ostatnia, kończąca część warsztatu, była poświęcona nauce stawiania i realizacji celów, planów na przyszłość oraz pokazaniu, że wszystko jest możliwe, a każdy swój sukces warto świętować.
Nastroje i wrażenia: Z całego warsztatu jestem bardzo zadowolona. Zakładane rezultaty zostały zrealizowane, a dziewczyny chciały spotkać się jeszcze raz i kontynuować warsztat. Ciekawym doświadczeniem było dla mnie wprowadzenie technik dramowych do szkoleń harcerskich – myślę, że zdecydowanie się to sprawdziło i będę chciała dalej te metody wykorzystywać. Mam wrażenie, że każda z uczestniczek dzięki warsztatowi zdobyła wiele cennych inspiracji i pomysłów. Ja natomiast otrzymałam kolejne „paliwo” do dalszego działania.
Autor: Alicja Rygier