W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

    Czym są więzi społeczne

    Czym są więzi społeczne?
    prelekcja, 18 listopada 2010r., godz. 9:00
    prof. dr hab. Janusz Czapiński

    Człowiek jest istotą społeczną. Jego przetrwanie i ekspansja zależą od współpracy. Skala współpracy rozciąga się od rodziny, poprzez wspólnoty sąsiedzkie, uczniowskie i zawodowe, aż po sformalizowane struktury państwa. Niestety poczucie wspólnotowości wśród Polaków niemal nie istnieje. Badania pokazują, że pod względem aktywności obywatelskiej, działania na rzecz wspólnego dobra, czy ufania sobie nawzajem, plasujemy się, jako naród, na szarym końcu krajów europejskich.

    Polskie dzieci od małego uczone są tylko dbania o własny interes i rozwijania postaw skrajnie indywidualistycznych. Mała jest otwartość na inne rasy, kultury, czy wyznania, ale również na siebie nawzajem. Na żadnym etapie edukacji nie uczy się kooperacji, podejścia typu wygrana-wygrana, czy myślenia w kategoriach dobra ogółu. Wzmacniane są natomiast zachowania rywalizacyjne, sprzyjające odnoszeniu sukcesu przez jednostkę, nie przez zbiorowość.

    W związku z tym, więzi w naszym społeczeństwie są bardzo wątłe, a jeżeli występują, to tylko w obrębie grup, których członkowie są do siebie z różnych względów podobni. Jednak już pomiędzy odmiennymi grupami społecznymi (ludzie starsi – młodzież, studenci – przedstawiciele rynku pracy, niepełnosprawni – zdrowi, ubodzy – zamożni, imigranci – miejscowi, itd…) WIĘZI PRAKTYCZNIE NIE MA. Te społeczności nie interesują się sobą nawzajem, często boją się siebie i ulegają zgubnemu wpływowi stereotypów, co tylko zaostrza wzajemną niechęć.

    Dlatego tak ważne są wszelkie inicjatywy służące nawiązywaniu i podtrzymywaniu dialogu społecznego, pomagające w znajdowaniu wspólnych mianowników i realizowaniu przedsięwzięć na rzecz dobra ogółu. Metody dramowe nadają się do tego, jak żadne inne, gdyż pozwalają poznawać odmienne punkty widzenia, siedzenia i myślenia. W dodatku pozwalają je poznawać poprzez doświadczenie, a, jak powiedział Konfucjusz, „Tylko to, co sam przeżyjesz, naprawdę zrozumiesz”

    Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
    ul. Bieżuńska 1/36,
    03-578 Warszawa
    NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083

    Dołącz do naszego newslettera!

    Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie

    Zobacz nasz kanał na YouTube