W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie
    • Cykl warsztatowo-tutoringowy: informacje i rekrutacja
    • Inicjatywa młodzieży – Grójecka Festynada
    • Edukacja rówieśnicza
      • Edukacja rówieśnicza z perspektywy uczestnika – Kto by pomyślał?
      • Edukacja rówieśnicza z perspektywy uczestnika
    • Szkolenie dla dorosłych: coaching i tutoring w pracy z młodzieżą.
    • Wspólne działania młodzieży i dorosłych
    • Obywatel PRO – zakończona edycja

Grójecka Festynada – inicjatywa ambasadorów działań lokalnych w Grójcu

Grupa Licealistów z LO im. P. Skargi w Grójcu zorganizowała Grójecką Festynadę – wydarzenie dla społeczności lokalnej. W ramach festynu odbyły się zawody sportowe z nagrodami dla aktywnych, pokaz zumby, malowanie twarzy, zabawa – pinata a na zakończenie odbył się koncert – wystąpił zespół The Blue Rockers i Olga.

Jak stworzyła się grupa aktywnych osób? Jak powstał pomysł na Festynadę? Jak wyglądały przygotowania?

Grójecka Festynada była finałem I etapu projektu Obywatel PRO. Droga do finału rozpoczęła się w kwietniu od cyklu dramowych warsztatów, którego celem było poznanie się uczestników oraz rozwój kompetencji obywatelskich tj. komunikacja, współpraca, planowanie działań.

W trakcie warsztatów młodzież przygotowała akcję obywIMG_2510atelską Uśmiech dla Grójca, która rozgrzała ich do dalszego działania. W koszulkach z uśmiechniętymi buźkami rozdawali przechodniom cukierki z dołączonymi cytatami o radości i szczęściu. Akcja pozwoliła im przełamać się w kontaktach z nieznajomymi oraz dała motywację do kolejnych działań.

Po warsztatach przyszedł czas na planowanie finału. Tworząc pomysły uczestnicy zadawali sobie pytania: Jak można działać lokalnie? Co można zrobić dla mieszkańców Grójca i okolic? Jaka inicjatywa jest potrzebna?

Poszukiwanie odpowiedzi zaprowadziło młodzież do pomysłu na piknik rodziny. Po stworzeniu zarysu inicjatywy młodzież wpadła w wir planowania i przygotowań. Uczestnicy podjęli wyzwanie i realizowali nowe pojawiające się zadania.

Włożony wysiłek nie poszedł na marne. Finał przyciągnął mieszkańców. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z malowaniem twarzy, nie zabrakło też chętnych do zawodów sportowych. Pinata wywołała wiele uśmiechów wśród najmłodszych uczestników. Festynadzie towarzyszyła przyjazna i rodzinna atmosfera.

Uczestnicy projektu odnieśli korzyści z podjętych działań. W rozmowach podkreślali, że dzięki Obywatelowi PRO rozwinęli umiejętności organizacyjne, komunikacji, współpracy jak również stali się bardziej otwarci.

I etap rozbudził ducha aktywnego mieszkańca w uczestnikach. Podjęte działania w ramach projektu Obywatel PRO z jednej strony pozwoliły młodzieży lepiej  poznać siebie a z drugiej strony pokazały różnorodne sposoby aktywności na rzecz społeczności. Młodzież stworzyła grupę ambasadorów działań lokalnych. Czekamy na kolejne działania w projekcie.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z funduszy EOG.baner

Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
ul. Bieżuńska 1/36,
03-578 Warszawa
NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083

Dołącz do naszego newslettera!

Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie

Zobacz nasz kanał na YouTube