W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

    Seniorzy i młodzi w twóczym działaniu- podsumowanie IV edycji

    mix7

    Nie po raz pierwszy grupa międzypokoleniowa działająca w ramach inicjatywy „Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu” podjęła wysiłek poszukiwania odpowiedzi na pytania o to, co łączy osoby w różnym wieku i co pomaga im się porozumieć. Czwarta edycja projektu była jednak wyjątkowa.

    Wcześniej uczestnicy mówili o międzypokoleniowości, używając do tego (jako kanału komunikacji) teatru. Tym razem zaś sięgnęli po nowy środek wyrazu myśli ‒ po film. Stworzony przez grupę krótkometrażowy film mówiący o różnicach i podobieństwach w podejściu do pracy i rozwoju zawodowego przedstawicieli różnych pokoleń miał stać się pretekstem do rozmowy na ten temat  z innymi na MIKS-ach, czyli Międzypokoleniowych Interaktywnych Kulturalnych Spotkaniach.

    Czwarta edycja projektu „Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu” była wieloetapowym procesem. Zanim uczestnicy wyruszyli, by spotkać się z innymi grupami międzypokoleniowymi, wzięli udział w wyjazdowych warsztatach, na których wspólnie pracowali nad scenariuszem do filmu. Po powrocie przez kilka tygodni ‒ przy wsparciu trenerek projektu oraz specjalistów: reżysera, operatora, montażysty ‒ tworzyli krótkometrażowy film fabularny o relacjach międzypokoleniowych, w którym wzięli udział także jako aktorzy. Kolejnym etapem był tutoring przygotowujący do prowadzenia spotkań. Uczestnicy mieli wtedy okazję poznać i wspólnie wypracować sposoby prowadzenia MIKS-ów, jak również poprowadzić fragment własnego spotkania w warunkach laboratoryjnych i dostać informacje zwrotne. Zwieńczeniem projektu była moderacja przez uczestników projektu autorskich spotkań z grupami międzypokoleniowymi.

    MIKS-y odbyły się w 7 miejscach w Warszawie: były to ośrodki kultury, kluby kultury seniora, świetlice środowiskowe, klubokawiarnie ‒ przestrzenie, w których widują się zarówno młodzi, jak i seniorzy. Spotkania były skierowane do grup, które na co dzień funkcjonują obok siebie, ale być może nie miały dotąd okazji porozmawiać. Członkowie grupy działającej w ramach projektu „Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu” odwiedzili również inne międzypokoleniowe grupy, m.in. zespół redakcji miesięcznika „Zdaniem seniora” oraz seniorów i młodych działających w projekcie „Archipelag pokoleń”.

    miks5

    Międzypokoleniowe Interaktywne Kulturalne Spotkania stały się okazją do rozmów i lepszego poznania się przedstawicieli różnych pokoleń. Był to czas odkrywania siebie i innych, wymiany inspiracji, poszukiwania tego, co pomaga w porozumieniu się i przekonywania się o tym, że tak naprawdę więcej nas łączy, niż dzieli. Bo, jak powiedziała jedna z uczestniczek spotkania: „Wszyscy bez względu na wiek odczuwamy te same emocje, mamy podobne marzenia i potrzeby”.

    MIKS-y to również ważny etap podsumowujący prawie trzyletni proces jaki przeszły uczestniczki projektu „Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu”. Kiedyś to one uczestniczyły w podobnych spotkaniach, dziś same je prowadzą. „Mamy nadzieję, że zarówno seniorki jak i młode będą chciały wykorzystać swoje doświadczenie w budowaniu dialogu międzypokoleniowego ,a zarówno tegoroczna jak i poprzednie edycje zainspirują je i ośmielą do podejmowania własnych działań. I tego im życzymy!”- mówi Małgorzata Winiarek-Kołucka, opiekunka merytoryczna projektu.

    Zobacz film stworzony przez uczestników IV edycji.

    Zobacz galerię zdjęć z projektu.

    Zapraszamy na stronę internetową projektu gdzie przeczytacie:

    – wywiad z tutorkami przygotowującymi grupę do samodzielnego prowadzenia międzypokoleniowych spotkań

    – wywiad z uczestniczkami minionej edycji o nowych wyzwaniach w projekcie

    – wywiad z opiekunką merytoryczną projektu o procesie powstawania filmu

    Projekt współfinansuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS 2014-2020.

     

    Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
    ul. Bieżuńska 1/36,
    03-578 Warszawa
    NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083

    Dołącz do naszego newslettera!

    Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie

    Zobacz nasz kanał na YouTube