W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

    SPOKO

    Źródła i cele

    Projekt „SPOKO – SPOtkania z KOnfliktem“ kierujemy do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ich nauczycieli i wychowawców. Głównym celem „SPOKO“ jest kształtowanie wśród młodzieży umiejętności rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie z przemocą rówieśniczą, a tym samym ograniczenie rozmiaru zachowań problemowych na terenie szkół gimnazjalnych.

    Przedstawienie wykorzystane w projekcie zostało stworzone w oparciu o prawdziwe przypadki konfliktów i przemocy znane z polskich szkół oraz doświadczenia pedagogów i nauczycieli, w tym znanego w Polsce i na świecie Profesora Johna Somersa z Uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania).

    „SPOKO“ stanowi rozwinięcie projektu Prze-móc prze-moc, który od 2008 r. jest realizowany cyklicznie, w dwóch sezonach: wiosennym (marzec-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-grudzień).

    Elementy projektu

    Uczniowie gimnazjów biorą udział w trzech etapach projektu.

    Etap 1. Interaktywne przestawienie „Ostatni dzwonek“ i warsztaty dramowo-teatralne

    Młodzież poznaje historię z życia gimnazjalistów oraz zostaje zaangażowana w działania, które pozwolą na głębsze zrozumienie problemów i motywacji bohaterów oraz zjawisk przemocy i konfliktu. W programie, oprócz spektaklu, mini-wykład i dramowo-teatralna praca w grupach. Zajęcia są prowadzone w sali teatralnej. W każdym spektaklu biorą udział około 2 klasy.

    Etap 2. Warsztaty psychoedukacyjne dot. przemocy i konfliktu

    Uczniowie każdej klasy, która weźmie udział w zajęciach w interaktywnym przedstawieniu mają następnie możliwość pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych doświadczeń podczas 3-godzinnych warsztatów. Są one prowadzone na terenie szkół przez doświadczonego pedagoga, trenera warsztatów psychoedukacyjnych i mediatora.

    Uczniowie wchodząc w role (sprawcy, obserwatora, świadka konfliktu, mediatora, negocjatora) uczą się przez doświadczanie, co pozwala lepiej zrozumieć istotę problemów, rozwija empatię, daje szerszą perspektywę i właściwy punkt odniesienia dla codziennych zachowań i postaw.

    Uczestnicy otrzymają dodatkowo pakiety materiałów edukacyjnych o konflikcie i przemocy oraz o sposobach radzenia sobie z nimi.

    Etap 3. Szkolenie „SPOKO Mediator”

    Tych gimnazjalistów, których bliżej zainteresowała tematyka rozwiązywania konfliktów zapraszamy na specjalistyczne szkolenie dotyczące mediacji rówieśniczych. Warsztaty odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia lub na terenie szkół. Uczniowie poznają techniki aktywnego słuchania, parafrazę oraz zasady i fazy mediacji. Wchodzą w rolę mediatora a także stron konfliktu uczestniczących w mediacji. Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymuje materiały edukacyjne, zaświadczenie oraz specjalny znaczek „SPOKO Mediator”.

    Uczniowie biorą udział w projekcie nieodpłatnie.

    Korzyści dla uczniów

    Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie:

    • Lepiej się wzajemnie poznają i zintegrują.
    • Poznają bliżej problematykę konfliktu i przemocy.
    • Poznają konstruktywne sposoby rozwiązywania konfliktów.
    • Dowiedzą się jak reagować na przemoc oraz gdzie szukać wsparcia i profesjonalnej pomocy w sytuacjach kryzysowych.

    Propozycja dla nauczycieli

    Nauczyciele i pedagodzy mogą uczestniczyć w dwudniowych warsztatach z zakresu komunikacji i rozwiązywania konfliktów oraz dramowych technik pracy z uczniami. Zajęcia są organizowane przez Niepubliczną Placówkę Doskonalenia Nauczycieli, która działa przy Stowarzyszeniu STOP-KLATKA. Uczestnicy otrzymują materiały edukacyjne, w tym książkę o wykorzystaniu dramy do pracy z grupą oraz zaświadczenia. Wystawiamy rachunki.

    Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
    ul. Bieżuńska 1/36,
    03-578 Warszawa
    NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083

    Dołącz do naszego newslettera!

    Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie

    Zobacz nasz kanał na YouTube