W celu realizacji usług, strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką dotyczącą cookie. Sam możesz określić warunki przechowywania i dostępu do nich w Twojej przeglądarce. - Zamknij

Kontakt Polish English
Nieważne, że działanie jest fikcyjne,
ważne, że to działanie.
Drama
to zgoda na wejście do świata innej osoby
W każdym punkcie rozumowania mogą istnieć
rozwiązania alternatywne, które nie przyszły Ci do głowy.
Zmień swoje myśli,
a zmienisz swój świat.
Wszyscy musimy tworzyć teatr po to,
by odkryć kim jesteśmy i moglibyśmy być.
    • O dramie
    • aktualności
    • projekty dofinansowane
    • szkolenia z dramy
    • warsztaty tematyczne
    • stowarzyszenie

    Spotkajmy się w Skoszewach

    Wybierając miejsce do realizacji projektu mogłyśmy zdecydować się na każde miejsce, jakie uznamy za interesujące. Zdecydowałyśmy, że chcemy pracować na wsi, z tamtejszą społecznością. Szukałyśmy problemów, które można by ustanowić tematem naszych działań. Pomysły padały różne, tak jak różne jesteśmy my same. W końcu znalazłyśmy pod Łodzią miejscowość, której sytuacja wydała nam się warta bliższego poznania.

    Pierwsze spotkanie

    Pierwszy raz spotkałyśmy się w Oblasówce na warsztatach. Wtedy trenowałyśmy w większej, szesnastoosobowej grupie, wśród której wyłoniły się trzy podgrupy. Nasza od początku została okrzyknięta wiejską, gdyż punktem wokół którego się skupiłyśmy była problematyka społeczności na wiejskich terenach. Cztery fanki natury, bliskości relacji międzyludzkich, specyficznego mikroświata, jaki stwarza okoliczność zamieszkiwania wsi: Magda, Marta, Jola i Agnieszka. Postanowiłyśmy zmierzyć się z rzeczywistością poza granicami Łodzi. Padały różne propozycje miejsc, które miałyby w sobie potencjał zapalający dalsze działania. Szukałyśmy jednocześnie miejscowości, sytuacja w której będzie dla nas interesująca.

    Dlaczego Skoszewy

    Skoszewskie krajobrazy

    Wybór padł na Skoszewy Stare, niewielką wieś w gminie Nowosolna, na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Miejscowość ciekawa ze względu na zróżnicowanie mieszkańców, wśród których coraz większy procent zajmują napływowi z miasta. Zastanawiałyśmy się jak wygląda aklimatyzacja „nowych” w zastanym środowisku, jak bardzo widoczne są podziały pomiędzy nimi, o których wstępnie dowiedziałyśmy się od zaprzyjaźnionej Skoszewianki, pani Joli. Same zauważyłyśmy różnice w zabudowaniach, zewnętrzny podział sąsiadów ze względów ekonomicznych. Rozmowy z mieszkańcami pokazały, że procent ludzi z miasta, wśród Skoszewian, stale wzrasta. Ludzie zazwyczaj nie znają nowych sąsiadów. Padł pomysł, by stworzyć okazję dla społeczności do nawiązania bliższych kontaktów. Jednocześnie zdecydowałyśmy, że najlepiej zacząć od dzieci i młodzieży, która z kolei zainteresuje akcją dorosłych- swoich rodziców, dziadków, sąsiadów.

    Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA
    ul. Bieżuńska 1/36,
    03-578 Warszawa
    NIP: 521-32-21-928, KRS: 0000141083

    Dołącz do naszego newslettera!

    Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie

    Zobacz nasz kanał na YouTube